muzyka nordycka    Norwegia    T   Thomas Dybdahl
thomas_dybdahl_stray_dogs

Stray Dogs

Data wydania:   październik 2003 r. (Norwegia)

2005 r. (Europa)

Wytwórnia płytowa:   Checkpoint Charlie Audio Productions / Glitterhouse Records

Producent:   Thomas Dybdahl


Wydana dokładnie rok po "...That Great October Sound" płyta "Stray Dogs" utrzymana jest w podobnym jak debiut stylu.

Współautorami kilku piosenek byli Amerykanka Edie Kuhnle i norweski muzyk Per Kiristian Ottestad. Choć nie jest to jakoś szczególnie podkreślone, jest to swojego rodzaju "concept album" albowiem wszystkie piosenki dotyczą historii dziewczyny o imieniu Cecilia.

Album nagrany został też z tą samą, co debiut, ekipą w składzie: Øyvind Jakobsen (perkusja), Morten J. Olsen (perkusja, fortepian, wibrafon, Eirik Lye (gitara basowa), Øyvind B. Klasson (gitara, harmonijka ustna oraz Ådne Sæverud (organy Hammonda), dodatkowo w nagraniach uczestniczyli saksofonista i klarnecista Frode Gjerstad, gitarzysta Arne Skage Jr. oraz skrzypaczka Gjertrud Økland. Sam Dybdahl oprócz zwykłej roli wokalisty i gitarzysty gra również na gitarze basowej, perkusji, wibrafonie, forepianie i ogranach.

Dwie piosenki: "Cecilia" i "Make A Mess Of Yourself" nagrane zostały z udziałem Silje Salomonsen, z kolei w "Pale Green Eyes" usłyszeć można znaną wokalistkę Bertine Zetlitz. Masteringiem zajął się ponownie Amerykanin Scott Hull.

Płyta zadebiutowala na 6 miejscu norweskiej listy najlepiej sprzedających się albumów, pozostając na niej przez 16 tygodni, a więc krócej niż "...That Great October Sound". Krytycy przyjęli płytę życzliwie. "Pierwsze wrażenie jest doskonałe. Zawartość jest równie delikatna jak okładka" pisał recenzent norweskiego magazynu "Groove" zauważając również, że stylowo płyta jest kontynuacją pierwszej i - podobnie jak w wypadku debiutanckiej - lepsza jest jej pierwsza część: piosenki "Rain Down On Me", "Make a Mess of Yourself", "Cecilia" i "Pale Green Eyes". Głównym zarzutem z jakim spotkał się album było to, że brak mu substnacji jak na płytę długogrającą: druga część jest słabsza i być może Dybdahl powinien ograniczyć się do wydania minialbumu.

Instrumentalne "Outro" przypomina, że Dybdahl jest również - a wedle własnego wyznania przede wszystkim - gitarzystą.

Za "Stray Dogs" Thomas Dybdahl otrzymał dwie nominacje do prestiżowych Spellemanprisen.

lista utworów:

1.  Rain Down On Me (Th.Dybdahl, P.K.Ottestad)- 6:25

2.  Cecilia - 3:42

3.  Make A Mess Of Yourself - 4:30

4.  Pale Green Eyes (Th.Dybdahl, Edie Khunle)- 3:47

5.  Either Way I'm Gone - 5:41

6.  Honey - 3:39

7.  Rise In Shame - 6:25

8.  Stray Dogs - 1:26

9.  The Willow - 5:45

10.  Stay Home - 5:56

11.  Outro - 2:40