muzyka nordycka    Norwegia    T   Thomas Dybdahl
thomas_dybdahl_science

Science

Data wydania:   październik 2006 r.

Wytwórnia płytowa:   Universal Music Norway | Rykodisc (USA) | Recall (UK)

Producent:   Thomas Dybdahl | Øyvind Jakobsen

"Science" to czwarty album w dorobku Thomasa Dybdahla.

Okładkę płyty zaprojektował Philippe Starck, a autorem fotografii jest Jean-Baptiste Mondino.

W nagraniach uczestniczyli stali współpracownicy piosenkarza: perkusista Øyvind Jakobsen (tym razem pełniący także rolę współproducenta), basista John Lilja, gitarzyści Arne Skage Jr. i Øyvind Berekvam, wokalistka Silje Salomonsen; pojawili się także m.in. basista Per Zanussi, saksofonista i klarnecista Frode Gjerstad, skrzypek Nils Erga i akordenista Arne Hvoda.

Płyta zadebiutowała na pierwszym miejscu norweskiej listy najlepiej sprzedających się albumów, pozostając na niej przez 20 tygodni. Pojawiła się także w zestawieniu duńskim - najwyżej na pozycji 16 (4 tygodnie na liście) i francuskim - najwyżej na pozycji 166 (2 tygodnie w zestawieniu).

Album zebrał bardzo dobre krytyki. Przyznawano że "Science" nie jest krokiem w jakimś nowym kierunku jednak w subtelny sposób różni się od "Październikowej Trylogii". "Dybdahla nadal fascynują rozczarowania jakie przynosi życie i cierpienia jakie zadaje złamane serce i potrafi wiele powiedzieć na ten temat, co potwierdzają takie piosenki jak "Still My Body Aches," "U" czy "This Year" pisał krytyk Allmmusic, dodając że "tym razem w aranżacjach można zauważyć ślady nieco szelmowskiego humoru w rozpraszające ponury nastrój".

W marcu 2007 r. płyta "Science" ukazała się także w Stanach Zjednoczonych; promocyjne tournee Thomas odbył występując w pierwszej części koncertów norweskiego piosenkarza Sondre Lerche.

"Science" przyniósł także piosenkarzowi drugą w karierze nagrodę Spellemanpris - tym razem w kategorii najlepszego arysty.

lista utworów:

1.  Something Real – 3:56

2.  How It Feels – 3:02

3.  Still My Body Aches – 3:36

4.  No One Would Ever Know – 3:26

5.  Dice – 1:50

6.  Always – 4:25

7.  U – 4:10

8.  This Year – 4:15

9.  Maury The Pawn – 3:52

10.  Outro – 3:58

11.  B A Part – 3:24