muzyka nordycka    Norwegia    T   Thomas Dybdahl
thomas_dybdahl_waiting_for_that_one_clear_moment

Waiting For That One Clear Moment

Data wydania:   28 kwietnia 2010 r.

Wytwórnia płytowa:   1MicAdventure | Universal Music Norway

Producent:   Thomas Dybdahl | Morten J. Olsen

"Waiting For That One Clear Moment" to piąty studyjny album Thomasa Dybdahla. Tym razem płyta ukazała się wiosną, a nie - tradycyjnie - jesienią. Płyta wydana została jednocześnie w Norwegii i Danii (wersja duńska dodatkowo zawierała duet ze znaną piosenkarką Tiną Dickow - "Ain't No Love In The Heart of the City"), jednak jak dotąd nie doczekała się wydania międzynarodowego.

W nagraniach, oprócz stałych współpracowników Dybdahla jak Morten J. Olsen (jedocześnie współproducent albumu), Eirik Lye, Ådne Sæverud, Øyvind Jakobsen uczestniczyło wielu gości, w tym Orkiestra Symfoniczna ze Stavanger, norweska piosenkarka Susanne Sundfør, skrzypek Benjamin De La Fuente czy gitarzysta Sebastian Waldejer.

Pierwszym singlem była piosenka Party Like It's 1929.

Płyta zadebiutowała na 1 miejscu norweskiej listy bestsellerowych albumów, pozostając w zestawieniu przez 10 tygodni. W Danii pojawiła się na pozycji 9 i pozostała 3 tygodnie w klasyfikacji.

O ile publiczność przyjęła "nowego Dybdahla" dość nieufnie, krytykom muzycznym album generalnie przypadł do gustu. "Jest to album wymagający od słuchacza wiele skupienia" przyznawał recenzent duńskiego magazynu "Gaffa" Jan Opstrup Poulsen "ale jak już słuchacz da się złapać w sieć charakterstycznych dla Dybdahla subtelnych tonów i dopracowanych melodii płyta staje się wpaniałym muzycznym doświadczeniem".

Istotnie, na swej piątej płycie Thomas porzucił swoją najważniejszą do tej pory insprację - akustyczny folk - na rzecz muzycznych eksperymentów: dominuje soul/funk, ale mamy też sporo elementów muzyki psychodelicznej. Dziewięć piosenek składających się na "Waiting For That One Clear Moment" to prawdziwy muzyczny kalejdoskop: otwierający album utwór "Blackwater" zdominowany jest przez orkiestrę smyczkową, wykesponowana gitara basowa, funkowy "Party Like It's 1929", mamy też soulową balladę "I Just Can't Bring Myself to Say the Words", w której Thomasowi towarzyszy japońska wokalistka Clara Uchima oraz "The World Is My Oyster" wykonany razem z Niną Nielsen, instrumentalny "ImpresjoNiste", folkowo-psychodeliczne "My Little Friend" i"The World is My Oyster".

Tym razem wokal Dybdahla (zasadniczo używał falsetu) nie odgrywa tak wielkiej roli jak w przypadku poprzednich płyt - pierwszy plan tworzą gitara, smyczki, perkusja. "Może to lepiej" jak stwierdził recenzent NRK "bo oprocz miłych niespodzianek, które przynosi ten album jest również ta, że teksty Dydahla należą do najgorszych jakie napisał".

lista utworów:

1.  Blackwater - 5:29

2.  Party Like It's 1929 - 3:09

3.  I Just Can´t Bring Myself To Say The Words - 3:32

4.  Waiting For That One Clear Moment - 3:39

3

5.  impresjoNiste - 2:57

6.  My Little Friend - 4:03

7.  The World Is My Oyster - 3:46

8.  Excuse Me, Brother - 7:19

9.  Songs - 3:57