muzyka nordycka    Norwegia    T   Thomas Dybdahl

Thomas Dybdahl

thomas_dybdahl

Thomas Dybdahl to norweski wokalista, multiinstrumentalista, kompozytor, autor tekstów oraz producent.

Thomas urodził się 12 kwietnia 1979 r. w Sandnes - miejscowości położonej w południowo-wschodniej części Norwegii.

Muzyczną karierę rozpoczął jako gitarzysta grającego funk/acid jazz zespołu Quadrophonics. W 1998 r. zespół wydał album zatytułowany "Q", a koncertował nie tylko w rodzinnej Norwegii ale także w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Wkrótce Thomas, który zaczął tworzyć piosenki w całkowicie odmiennym stylu - z elementami folku i country - zdecydował się na wydanie kilku z nich. Jego solowy debiut - minialbum noszący tytuł Bird - ukazał się w maju 2000 r. Druga płyta - również minialbum zatytułowany John Wayne - wydany został rok później, w czerwcu 2001 r. (reedycja zawierała również, pod wspólnym tytułem "Reisen Til Amerika" 9 utworów instrumentalnych, w których Thomas zaprezentował swój talent gitarzysty). Oba minialbumy wydane zostały przez lokalną wytwórnię płytową - Checkpoint Charlie Audio Productions, z którą Thomas pozostał związany przez najbliższe cztery lata.

Pierwsze nagrania nie przyniosły mu jeszcze popularności, ale zwróciły uwagę krytyków muzycznych. Recenzent magazynu "Groove" nie szczędził młodemu muzykowi pochwał, konkludując: "[Dybdahl] wydaje się być poważnym artystą, będzie bardzo interesujące śledzić jego dalszą karierę, a sądząc po wysłuchanych przeze mnie fragmentach mającego się wkrótce ukazać albumu, czeka nas więcej dobrego...".

Krytyk się nie pomylił: ... That Great October Sound, który ukazał się w październiku 2002 r. prezentował już pełnię możliwości młodego piosenkarza i spotkał się z bardzo życzliwym przyjęciem nie tylko recenzentów ale i publiczności. Piosenka "From Grace" lansowana była przez norweskie radio, co niewątpliwie przyczyniło się do sukcesu płyty. "...That Great October Sound" dotarł do ósmego miejsca norweskiej listy najlepiej sprzedających się albumów i pozostał na niej przez 36 tygodni.

Młodego artystę porównywano do Nicka Drake'a, Tima i Jeffa Buckley'ów, Nicka Cave'a, chwalono talent kompozytora i autora tekstów, subtelne aranżacje piosenek.

Album przyniósł również Thomasowi prestiżową nagrodę Spellmannprisen dla najlepszego wykonawcy muzyki pop.

W październiku 2003 r. pojawił się drugi album - Stray Dogs, stylowo będący kontynuacją "...That Great October Sound".

Rok 2004 był dla muzyka bardzo pracowity: Thomas został wokalistą utworzonego przez muzyków grających w zespołach Jaga Jazzist i BigBang supergrupy The National Bank (pierwszy album wydany został w tym samym roku), międzynarodowego wydania doczekała się debiutancka płyta "...that Great October Sound" a tradycyjnie już w październiku pojawił się nowy solowy album Thomasa zatytułowany One Day You'll Dance For Me New York City.

Wkrótce potem Dybdahl podpisał kontrakt z wytwórnią Rykodisc i jej nakładem w 2006 r. ukazała się czwarta płyta artysty nosząca tytuł Science

Album "Science" przyniósł Thomasowi drugą w karierze nagrodę Spellemannpris, tym razem dla najlepszego męskiego wykonawcy.

Również w 2006 r. ukazała się na singlu piosenka "Damn Heart" skomponowana dla duńskiego filmu "En Soap".

Wiosną 2007 r. Thomas udał się na tournée po USA występując w pierwszej części koncertów innego norweskiego piosenkarza - Sondre Lerche.

W 2009 r. ukazała się przeznaczona na rynek międzynarodowy kompilacja Thomas Dybdahl wydana przez brytyjską wytwórnię Last Suppa.

W 2011 r. pojawił się piąty studyjny album - Waiting For That One Clear Moment wydany przez Universal Music. W tym samym roku Thomas odbył kolejne amerykańskie tournée, tym razem występując w pierwszej części koncertów amerykańskiej wokalistki Tori Amos.

Także w 2011 r. ukazała się kolejna przeznaczona na rynek międzynarodowy składanka Songs wydana przez wytwórnię Decca.

16 września 2013 r. wydany został kolejny album piosenkarza - What's Left Is Forever. Płyta nagrana została w Los Angeles a jej producentem był Larry Klein.

alfabet artystów

#

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Æ

Ø

Å