muzyka nordycka    Norwegia    T   Thomas Dybdahl
thomas_dybdahl_that_great_october_sound

... That Great October Sound

Data wydania:   październik 2002 r.

Europa - 2004 r.

Wytwórnia płytowa:   Checkpoint Charlie Audio Productions | Glitterhouse Records

Producent:   Thomas Dybdahl

Zgodnie z tytułem debiutancki album Thomasa Dybdahla ukazał się w październiku 2002 r. Większość zawartych na nim utworów została napisana jesienią poprzedniego roku podczas pobytu piosenkarza w Nowym Jorku. Thomas nawiązał tam współpracę z Edie Kuhnle i P.K. Ottestadem.

W nagraniach uczestniczyli John Lilja (kontrabas), Øyvind Jakobsen (perkusja), Ådne Sæverud (instrumenty klawiszowe), Arne Skage Jr. i Christer Knutsen (gitara), Øyvind B. Klasson (mandolina, harmonijka ustna), Silje Salomonsen (skrzypce i chórki) oraz sekcja smyczkowa, którą kierował Morten J. Olsen. Sam Dybdahl - oprócz pełnienia roli wokalisty i gitarzysty - grał również na perkusji, organach, gitarze basowej i harminijce ustnej. Również on sam zajął się produkcją albumu.

Naturalnie on jest autorem prawie wszystkich utworów - wyjątkiem są tylko "Postulate", skomponowany przez Mortena Olsena i "Adelaide", piosenka będąca dziełem Amerykanki Edie Kuhnle. "John Wayne" i "Love's Lost" ukazały się już na minialbumie "John Wayne".

"... That Great October Sound" zadebiutował na 21 pozycji norweskiej listy najlepiej sprzedających się albumów, awansując na miejsce 8 i pozostając w zestawieniu przez 36 tygodni.

Płyta zebrała doskonałe recenzje: "To wielki krok do przodu" - oceniał krytyk magazynu "Groove" - "Dybdahla charakteryzuje ponadczasowy styl, nasuwający na myśl takich folkowych piosenkarzy jak Fred Neil, Nick Drake a chwilami Tim Hardin oraz Tim i Jeff Buckley. Szczególnie właśnie Buckleyowie, którzy w podobny jak teraz Dybdahl sposób traktowali głos - pełny i dynamiczny, nieustannie obecny i oscylujący pomiędzy głębokimi tonami i falsetem."

Rencenzenci chwalili też wyrafinowane aranżacje ("bardziej skomplikowane niż się wydają") i przyznawli, że mimo skojarzeń z amerykańskimi klasykami folku młodemu artyście udało się stworzyć własny muzyczny świat.

Album przyniósł Thomasowi Dybdahlowi naważniejszą norweską nagrodę muzyczną - Spellemanpris - w kategorii wykonawcy popowego.

W 2004 r. "... That Great October Sound" ukazał się w Europie nakładem wytwórni Glitterhouse Records.

lista utworów:

1.  From Grace - 4:11

2.  All's Not Lost - 3:42

3.  That Great October Sound - 4:42

4.  Life Here Is Gold - 3:04

5.  Tomorrow Stays The Same - 4:42

6.  Postulate - 2:45

7.  Adelaide - 3:21

8.  John Wayne - 6:52

9.  Love's Lost - 4:04

10.  Dreamweaver - 2:36

11.  Outro - 5:10

12.  I Need Love baby Love (hiden track) - 3:51