muzyka nordycka Szwecja G Gemini

Gemini

Gemini

Gemini to szwedzki duet popowy tworzony przez rodzeństwo Karin i Andersa Glenmarków.

Duet wydał dwa albumy: "Gemini" oraz "Geminism".

Urodzona w 1952 roku Karin Glenmark oraz jej o rok młodszy brat Anders Glenmark rozpoczynali karierę w rodzinnym zespole Glenmarks prowadzonym przez ich wuja, Bruno Glenmarka.

Przed formalnym powstaniem duetu Karin i Anders wydali wspólnie kilka singli: "Hur Går Det Till"/"Snurra Med I Dansen" (1972), "Boom Boom Boom"/"Well Well Well" (1975) oraz piosenkę z którą wzięli udział w konkursie Melodifestivalen w 1985 roku (zajmując czwarte miejsce) - "Kall som is" (na stronie B znalazł się utwór "Flyga Fri").

Wydany już pod nazwą Gemini album ukazał się w listopadzie 1985 roku, zadebiutował na pozycji 9 szwedzkiej listy najlepiej sprzedających się albumów i pozostał w zestawieniu przez 6 tygodni. Wydany został także na rynku międzynarodowym ale nie cieszył się powodzeniem, mimo iż autorami większości zawartych na płycie piosenek byli twórcy ABBY - Benny Andersson i Björn Ulvaeus. Pozostałe zostały napisane przez samego Andersa oraz Ingelę Forsman. Pierwszy singiel z albumu - "Just Like That" zyskał pewną popularność poza granicami Szwecji pojawiając się na listach przebojów w Holandii i Belgii. Z kolei piosenka "Slowly" wcześniej ukazała się na solowej płycie Anni-Frid Lyngstad "Shine".

Album Geminism, który ukazał się półtora roku później, w kwietniu 1987 roku również cieszył się umiarowanym powodzeniem: zadebiutował na 33 miejscu szwedzkiej listy bestsellerowych albumów, najwyżej zajmując pozycję 13 i pozostając w zestawieniu przez 15 tygodni.

Płyta ta, również powstała przy współpracy Benny'ego Anderssona i Björna Ulvaeusa, zawierała single "T.L.C.", "Wild About That Girl" i "Mio My Mio". Piosenka ta napisana została przez Benny'ego Anderssona i Björna Ulvaeusa dla potrzeb filmu nakręconego wg powieści Astrid Lindgren. Szwedzkojęzyczna wersja utworu, nosząca tytuł Mio min Mio stała się największym sukcesem duetu osiągając trzecie miejsce na liście bestsellerowych singli.

Rodzeństwo pojawiło się także na jednej z wersji płytowych musicalu "Chess" - wydanym w 1994 roku "Chess In Concert".

W 2005 roku ukazała się składanka Det bästa med Karin och Anders Glenmark a rok później wydana została "gwiazdkowa" płyta Andersa i Karin - tym razem pod nazwą Glenmark & Glenmark - zatytułowana Vår jul.

alfabet artystów

# A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S
T U V W X Y Z Å Ä Ö