muzyka nordycka Szwecja K Karin Glenmark

Karin Glenmark

Karin Glenmark

Karin Glenmark to szwedzka piosenkarka.

Urodzona 8 kwietnia 1952 roku Karin jest starszą siostrą piosenkarza Andersa Glenmarka a także bratanicą muzyka Bruno Glenmarka. W początkach kariery Karin wraz z wujem, jego żoną - Ann-Louise Hanson - oraz bratem Andersem wchodziła w skład grupy Glenmarks.

Od 1985 roku wraz z bratem tworzyła duet Gemini. Jako Gemini Karin i Anders wydali dwa albumy, przy których współpracowali Björn Ulvaeus oraz Benny Andersson z grupy ABBA.

Karin Glenmark uczestniczyła jako chórzystka w tournée promującym album Chess Björna Ulvaeusa i Benny'ego Anderssona. Podczas jednego koncertów zastąpiła wykonawczynię roli Svietlany, Barbarę Dickson, która nagle zasłabła. Występ Karin był bardzo udany, a jej interpretacja piosenki "Endgame" wywołała owację ze strony publiczności. W dodatku koncert ten był filmowany - i później retransmitowany - przez telewizję szwedzką i tym sposobem Karin nagle zyskała w Szwecji pewną popularność.

W latach dziewięćdziesiątych Karin ponownie wzięła udział w serii koncertów "Chess in Concert" - tym razem jako solistka, wcielając się w rolę Florence.

W sezonie 1990 - 1991 wystąpiła również w roli Fantine w szwedzkiej wersji musicalu "Les Misérables".

Karin aż pięć razy brała udziała w konkursie Melodifestivalen, służącym zarazem jako szwedzkie eliminacje do konkursu Eurowizji. Trzykrotnie startowała z zespołem Glenmarks: w roku 1973 z piosenką "En liten sång som alla andra" (4 miejsce w finale), w 1974 roku z "I annorlunda land" (piosenka zajęła zajęła 8 miejsce w finale) oraz w 1975 roku z utworem "Lady Antoinette" (6 miejsce w finale). W 1983 roku Karin zdecydowała się na występ solowy - wykonywana przez nią piosenka "Se" zajęła trzecie miejsce. Rok później Karin wraz z bratem, Andersem, zajęli czwarte miejsce z piosenką "Kall som is".

Solo Karin wydała dwie płyty długogrające: w roku 1984 Mitt innersta rum a 1996 roku Karin Glenmark, której producentem był Michael Saxell. Saxell skomponował również muzykę do wszystkich zawartych na albumie utworów, autorem tekstów był poeta Jacques Werup.

Trzeba też wspomnieć o tym, że syn Karin, Nils Tull, również zajmuje się muzyką pod pseudonimem Melo.

.

alfabet artystów

# A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S
T U V W X Y Z Å Ä Ö