muzyka nordycka Szwecja A Anders Glenmark

Anders Glenmark

Anders Glenmark

Anders Glenmark to szwedzki piosenkarz, kompozytor, autor tekstów oraz producent muzyczny.

Urodził się 20 listopada 1953 roku w miejscowości Tomelilla w południowej Szwecji. Jest bratem piosenkarki Karin Glenmark a także bratankiem znanego w Szwecji muzyka Bruno Glenmarka.

Przez kilka lat Anders był członkiem rodzinnego zespołu Glenmarks, w skład którego wchodzili Bruno, Karin, Anders oraz żona Bruna - Ann-Louise Hanson.

W latach 1985 - 1987 Karin i Anders tworzyli duet Gemini. Od 1994 roku Anders jest członkiem działającego okresowo tria GES, które oprocz niego tworzą Thomas Eriksson, znany jako Orup oraz Niklas Strömstedt.

Jako producent i autor piosenek Anders Glenmark współpracował z takimi wykonawcami jak Eva Dahlgren, Orup, Ted Gärdestad czy Patrik Isaksson.

W początkach swojej kariery Glenmark śpiewał chórki na wydanych w 1975 roku solowych płytach wokalistek ABBY: Frida ensam - drugim albumie Anni-Frid Lyngstad oraz Elva Kvinnor I Ett Hus - piątym albumie Agnethy Fältskog.

Mało kto o tym wie, ale to właśnie Anders Glenmark zaśpiewał refren światowego przeboju One Night in Bangkok pochodzącego z musicalu Chess - Murray Head wcale w tym utworze nie śpiewał, wykonywał tylko partie "rapujące".

W 1996 roku Anders Glenmark był producentem oraz współautorem solowej płyty Anni-Frid Lyngstad zatytułowanej Djupa Andetag.

Anders Glenmark współpracował także z duńskimi wokalistkami Lis Sørensen i Søs Fenger.

Startował też kilkakrotnie w bardzo w Szwecji popularnym Melodifestivalen - lokalnych eliminacjach do konkursu Eurowizji. Trzykrotnie wystąpił z zespołem Glenmarks: w 1973 roku z piosenką "En liten sång som alla andra" (4 miejsce), w 1974 roku z "I annorlunda land" (8 miejsce), w 1975 roku z "Lady Antoinette" (6 miejsce), w 1981 roku wziął udział w konkursie jako solista z utworem "Det är mitt liv - det är jag" (4 miejsce). W 1984 roku z zaśpiewaną w duecie z siostrą Karin Glenmark piosenką "Kall som is" zajął 4 miejsce, a wykonana z Orupem piosenka "Upp över mina öron" zajęła w 1989 roku 2 miejsce. W 2007 napisał konkursową piosenkę "Lev Livet" koledze, Niklasowi Strömstedtowi.

Anders Glenmark wydał dotychczas 10 solowych albumów.

alfabet artystów

# A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S
T U V W X Y Z Å Ä Ö