muzyka nordycka    Szwecja    P   Peter Grönvall

Peter Grönvall

Peter Grönvall

Peter Grönvall to szwedzki muzyk, twórca piosenek oraz producent muzyczny.

Hans Gösta Peter Grönvall urodził się 20 sierpnia 1963 r. w Sztokholmie. Jego rodzicami byli muzyk Benny Andersson (później członek grupy ABBA) oraz Christine Grönvall. Peter ma młodszą o dwa lata siostrę, Helen.

Od 1994 r. Peter jest mężem piosenkarki Nanne Grönvall, z którą ma dwóch synów - Charliego i Felixa.

Peter Grönvall był założycielem i liderem trzech zespołów popowych. Pierwszym z nich był efemeryczny Peter's Pop Squad, który zakończył działalność po wydaniu dwóch singli ("Strangers in the Night" oraz "Have You Heard", oba z 1990 r.).

Drugi, Sound of Music, oprócz Petera Grönvalla grającego na syntezatorach tworzyły dwie wokalistki - Angélique Widengren oraz współpracująca z Peterem już przy Peter's Pop Squd, Nanne Nordqvist (jego późniejsza żona). Grupa wydała dwie płyty długogrające - "Sound Of Music" z 1986 r. i "II" z 1997 r.

W skład trzeciej grupy, noszącej nazwę One More Time wchodzili Peter, Nanne, Maria Rådsten (również była członkini Peter's Pop Squad) a początkowo także Thérèse Löf. Zespół zadebiutował w 1992 r. albumem "Highland". Tytułowa piosenka stała się sporym przebojem, także poza Skandynawią. Drugi album, "One More Time", ukazał się w 1994 r., kolejny - "Den vilda" w 1996 r. a ostatni, "Living in a Dream" w 1997 r.

Peter Grönvall wielokrotnie uczestniczył w niezwykle w Szwecji popularnym konkursie Melodifestivalen, służącym za lokalne eliminacje do konkursu piosenki Eurowizji - zarówno jako twórca jak i wykonawca - z zespołami Sound Of Music i One More Time.

Z Sound of Music startował w konkursie dwukrotnie: w 1986 r. prezentując piosenkę "Eldorado" i w 1987 r. z utworem "Alexandra" - obie zajęły w finale czwarte miejsce.

W 1992 r. w konkursie znalazły się dwie piosenki jego autorstwa: "Vad som än händer" w wykonaniu Marii Rådsten, która znalazła się na trzecim miejscu i "Ingenting går ändå som man vill" zaśpiewana przez Thérèse Löf, której powiodło się gorzej jako że nie dotarła do finału.

Trzy lata później, w 1995 r., wykonywany przez Cecilię Vennersten utwór "Det vackraste" zajął drugą pozycję. W 1996 r. prowadzony przez Petera Grönvalla zespół One More Time wygrał Melodifestivalen i tym samym reprezentował Szwecję w konkursie Eurowizji. Tutaj też poradził sobie dobrze zajmując w finale trzecie miejsce.

W 1998 r. w konkursie startowała żona Petera, Nanne, z napisaną przez nich wspólnie piosenką zatytułowaną "Avundsjuk" zajmując czwarte miejsce.

W 2003 r. "Evig kärlek" wykonywana przez Nanne nie zakwalifikowała się do finału.