muzyka nordycka    Szwecja    N   Nanne Grönvall

Nanne Grönvall

Nanne Grönvall

Nanne Grönvall to szwedzka piosenkarka, była wokalistka grup Sound Of Music, Peter's Pop Squad oraz One More Time.

Jej mężem jest muzyk Peter Grönvall a teściem Benny Andersson.

Marianne Elisabeth "Nanne" Nordqvist urodziła się 18 maja 1962 r. w Sztokholmie. Zaczęła nie tylko śpiewać ale i komponować piosenki jako kilkuletnia dziewczynka. Jej pierwszym idolem był Elvis Presley, później słuchała takich popularnych w latach siedemdziesiątych wykonawców jak zespoły Bay City Rollers, Queen, Kiss, Sweet czy wokalistka Suzi Quatro.

Jako szesnastolatka Nanne została wokalistką w zespole rockowym o nazwie MTW. W 1981 r. do zespołu dołączył keyboardzista Peter Grönvall. Po wygraniu konkursu młodych talentów grupa miała możliwość nagrania kilku piosenek, rozszerzyła też skład do 8 osób a na koniec zmieniła nazwę na "Arena". W 1985 r. zespołowi udało się podpisać kontrakt nagraniowy z wytwórnią Alpha Records, ale w tym czasie w grupie znajdowały się tylko trzy osoby: Peter Grönvall, Nanne Nordqvist oraz Angélique Widengren.

W listopadzie 1985 r. trio, przemianowane na Sound Of Music, wydało swój pierwszy singiel - piosenkę "One More Lonely Night". W marcu 1986 r. Sound Of Music z piosenką "Eldorado", wzięli udział w Melodifestivalen, zajmując czwarte miejsce. W 1986 r. wydali jeszcze kilka cieszących się powodzeniem singli a w 1987 r. znaleźli się ponownie w konkursie, tym razem z utworem "Alexandra" i zajęli, podobnie jak rok wcześniej, czwarte miejsce.

W tym samym roku Peter i Nanne, znający się i współpracujący ze sobą już od sześciu lat zakochali się w sobie (ślub wzięli w 1994 r.).

Rok później, po wydaniu 9 singli i dwóch albumów, Sound Of Music rozwiązał się a Peter i Nanne utworzyli nowy zespół nazwany Peter's Pop Squad. Oprócz Petera i Nanne w skład grupy weszli Cecilia Ringqvist, Maria Rådsten i gitarzysta Tobbe Stener. Peter's Pop Squad nie istniał długo, wydał tylko dwa single oraz piosenkę która ukazała się na kompilacji. Grupa przygotowała również płytę długogrającą, która jednak nidgy się nie ukazała.

Niezrażeni, Peter i Nanne utworzyli nową grupę - One More Time, w skład której oprócz nich weszły wokalistki Maria Rådsten oraz Thérèse Löf, która wkrótce opuściła grupę.

Zepół zadebiutował w 1992 r. albumem Highland - największym powodzeniem cieszyła się tytułowa piosenka. Drugi album, "One More Time, ukazał się w 1994 r., kolejny - Den vilda w 1996 r. a ostatni, Living in a Dream w 1997 r.

Z piosenką "Den vilda", "etniczną" balladą w styl Enyi trio wzięło udział w Melodifestivalen w 1996 r. Tym razem szczęście im dopisło i konkurs wygrali, zapewniając sobie tym samym udział w konkursie Eurowizji. Podczas finału Eurowizji w Oslo zajęli trzecie miejsce.

W 1997 r. Nanne zdecydowała się na karierę solową. Jej początkiem był kolejny start w Melodifestivalen w 1998 r. z traktującą o zazdrości, napisana przez nią samą, piosenką "Avundsjuk".

Jej pierwszy solowy album "Cirkus Homo Sapiens" ukazał się w 1998 r. (38 miejsce .... tygodni), drugi - "Alla Mina Ansikten" wydany w 2001 r. nie przyniósł jej sukcesu (nie znalazł się w klasyfikacji).

W 2003 r. Nanne powróciła na Melodifestivalen z piosenką "Evig Karlek", ale nie zakwilifikowała się do finału.

Po raz kolejny spóbowała szczęścia w 2005 r. z utworem "Häll Om Mig" - tym razem nie tylko zakwalifikowała się do finału ale zajęła w nim drugie miejsce. Piosenka cieszyła się powodzeniem, w konsekwencji wydany w tym samym roku album zatytyłowany "Altid Pa Vag" trafił na 7 miejsce zestawienia bestsellerowych albumów. "Altid Pa Vag" był najlepej sprzedającem się albumem w całej karierze Nanne.

Również w 2005 r. ukazała się kompilacja jej najpopularniejszych piosenek zatytułowana "20 år med Nanne".

Po spowodowanej chorobą przerwie Nanne powróciła w 2007 r. z czwartym solowym albumem "Jag Måste Kyssa Dig" (4 miejsce). W tym samym roku startowała kolejny raz w Melodifestivalen z piosenką "Jag måste kyssa dig" - i znalazła sie w finale dzięki "Wild card".

Dyskografię piosenkarki uzupełniają wydany w 2010 r. album "En rastlös själ" (4 miejsce), "My Rock Favourites" z 2001 r. i "Drama Queen" z 2014 r.

Piosenkarka ma także na swoim koncie kilka ról w musicalach.

Nanne do dzisiaj pozostaje w związku z Peterem Grönvallem, mają razem dwóch synów Charliego (ur. w 1990 r.) i Felixa (ur. w 1992 r.). Z poprzedniego związku Nanne ma najstarszego syna Robina (ur. 1987 r.).