muzyka nordycka Szwecja B Benny Andersson | Björn Ulvaeus

Kristina från Duvemåla

Kristina från Duvemåla

Kristina från Duvemåla to szwedzki musical autorstwa Björna Ulvaeusa i Benny'ego Anderssona.

Praca nad "Kristiną" zaczęła się wiosną 1989 roku i trwała przez następne sześć lat. Autorem libretta był Björn Ulvaeus, muzykę skomponował Benny Andersson. Do wyreżyserowania spektaklu wybrany został kierujący w owym czasie teatrem muzycznym w Malmö Lars Rudolfsson, dekoracje były dziełem znanego amerykańskiego scenografa Robina Wagnera a kierownictwo muzyczne zapewnił współpracujący już z Ulvaeusem i Anderssonem przy musicalu Chess Anders Eljas.

Pomysł oparcia się na powieści Vilhelma Moberga "Utvandrarna", znanej w Polsce jako "Emigranci", wyszedł od Benny'ego Anderssona.

Szwedzka - a zarazem światowa - premiera musicalu miała miejsce 7 października 1995 roku w Malmö.

Wykonawczynią roli Kristiny była Helen Sjöholm a towarzyszyli jej Anders Ekborg jako Karl Oskar, Åsa Bergh jako Ulrika oraz Peter Jöback jako Robert.

Przyjęcie "Kristiny" było entuzjastyczne. Przedstawienie skończyło się dziesięciominutową owacją a wszystkie recenzje były pochlebne.

Trzypłytowe wydawnictwo z nagraniami z musicalu w wykonaniu oryginalnej obsady równieź miało ogromne wzięcie - płytowa "Kristina" najwyżej znalazła się na drugiej pozycji listy najlepiej sprzedających się albumów pozostając w zestawieniu przez 74 tygodnie.

Po Malmö "Kristina" gościła w Operze w Göteborgu oraz sztokholmskiej sali Cirkus - przedstawienia te również reżyserował Lars Rudolfsson.

W 1996 roku odbyły się dwa przedstawienia "Kristiny från Duvemåla" w Stanach Zjednoczonych, w miejscach związanych a powieścią - w Minneapolis i w Lindstrom w Minnesocie.

Po powrocie z USA przyszedł czas na szwedzkie tournée. W sumie musical był grany praktycznie nieprzerwanie przez cztery lata.

W 2003 roku Björn Ulvaeus przy współpracy z Herbertem Kretzmerem, autorem tekstów m.in. do musicalu "Les Misérables", dokonali angielskiego tłumaczenia "Kristiny". Opatrzone angielskimi tekstami piosenki z musicalu prezentowane były podczas koncertów, a głównymi ich wykonawcami byli Helen Sjöholm oraz Tommy Körberg.

23 i 24 września 2009 roku w nowojorskiej Carnegie Hall miały miejsca przedstawienia "Kristiny" w wersji koncertowej. Partię Kristiny zaśpiewała jej oryginalna wykonawczyni, Helen Sjöholm, pozostałe przydzielone zostały artystom amerykańskim. Płyta z nagraniem koncertu ukazała się w kwietniu 2010 roku.

Również w kwietniu 2010 roku w londyńskim Royal Albert Hall odbyła się brytyjska premiera koncertowej wersji musicalu.

Zarówno krytycy amerykańscy jak i brytyjscy nie byli dla dzieła Anderssona i Ulvaeusa tak przychylnie nastawieni jak recenzenci szwedzcy i "Kristina" zebrała mieszane recenzje.

W 2012 roku w Narodowym Teatrze Szwedzkim w Helsinkach miała miejsce fińska premiera musicalu; główne role zagrali Maria Ylipää, Robert Noack, Birthe Wingren oraz Oskar Nilsson. Przedstawienie cieszyło się powodzeniem, grano je do maja 2013 roku. Ta sama ekipa wystąpiła w nowej szwedzkiej wersji musicalu. Premiera spektaklu miała miejsce 25 października 2014 roku.

alfabet artystów

# A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S
T U V W X Y Z Å Ä Ö