muzyka nordycka Szwecja T Tommy Körberg

Tommy Körberg

Tommy Körberg

Tommy Körberg to szwedzki wokalista, muzyk i aktor, znany głównie jako odtwórca roli szachisty Anatolija (Rosjanina) w musicalu Chess (Szachy).

Bert Gustav Tommy Körberg urodził się 4 lipca 1948 roku w Norsjö. Miał dwie siostry przyrodnie: Anne-Mi oraz Rosę, która na początku lat osiemdziesiątych również próbowała swych sił jako piosenkarka.

Tommy Körberg zaczął śpiewać już w dzieciństwie, w szkole podstawowej został najmłodszym członkiem lokalnego chóru męskiego.

Edukację zakończył w wieku lat szesnastu, zamieniając szkołę na zespół rockowy o nazwie Bootleggers, póżniej przemianowany na The Maniacs. W 1967 roku piosenka The Maniacs zatytułowana Somebody's Taken Maria Away dotarła do pierwszego miejsca radiowej listy przebojów Tio i topp.

W 1968 roku Tommy Körberg zadebiutował jako solista albumem "Nature Boy". Rok później po raz pierwszy wziął udział w konkursie Melodifestivalen z piosenką Judy min vän, od razu odnosząc zwycięstwo. Podczas finału Konkursu Eurowizji znalazł się na pozycji dziewiątej.

W 1969 roku otrzymał nagrodę szwedzkiego przemysłu muzyczego Grammi dla najlepszego debiutanta.

W latach siedemdziesiątych Tommy porzucił muzykę popową zostając wokalistą jazz-rockowych grup Solar Plexus (w 1972 r.) oraz Made in Sweden (w 1975 r.).

W 1973 roku zadebiutował jako aktor w sztuce Bertolda Brechta "Mahagonny". W 1976 roku wziął udział w spektaklu "Svea Hund på Göta Lejon", rok później zagrał w kolejnej sztuce Bertolda Brechta - "Kaukaskie Koło Kredowe" wystawionej przez Królewski Teatr Narodowy a w 1978 roku wystąpił w musicalu "Röde Orm från Kullen" wystawionym w Malmö.

W 1984 roku Tommy zadebiutował w filmie "Ronja Rövardotter" ("Ronja, córka rozbójnika").

W tym samym 1984 roku, ukazał się "concept-album" Chess Benny'ego Andressona i Björna Ulvaeusa. Tommy Körberg zaśpiewał partię Rosjanina. Również on został odtwórcą roli Rosjanina - Anatolija w pierwszej produkcji musicalu na londyńskim West Endzie.

Później wystąpił też w kilku wersjach koncertowych "Szachów" a także w szwedzkiej wersji scenicznej z 2002 roku.

W 1988 roku Tommy Körberg po raz drugi odniósł zwycięstwo w konkursie Melodifestivalen wykonując kompozycję Anderssona i Ulvaeusa Stad i Ljus (w finale konkursu Eurowizji zajął 12 miejsce).

W latach dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych kontynuował karierę odtwórcy ról musicalowych: wcielił się m.in. w Jeana Valjeana w musicalu "Les Misérables" oraz kapitana von Trappa w "Dźwiękach muzyki", w 2008 r. zagrał w "Dirty Rotten Scoundrels" a w 2009 w "My Fair Lady".

Dubbingował też Bestię w animowanym filmie "Piękna i Bestia". Również on zaśpiewał szwedzką wersję piosenki tytułowej, w oryginale wykonywanej przez Céline Dion.

W swej karierze Tommy Körberg współpracował z wieloma szwedzkimi muzykami: z Moniką i Carlem-Axelem Dominique (w grupie Solar Plexus), z kompozytorem i pianistą Stefanem Nilssonem (album "Tommy Körberg & Stefan Nilsson tolkar Jacques Brel" z 1982 r.), z Carolą ("The Sound of Music" z 1997 r.) a także z Dannym Saucedo ("I Can See Myself in You" z 2012 r.).

Od kilku lat Tommy Körberg pełni także - obok Helen Sjöholm i Kalle Moraeusa - rolę wokalisty w zespole Benny Anderssons Orkester.

W 2013 roku Tommy Körberg spróbował po raz trzeci szczęścia w konkursie Melodifestivalen - tym razem obok Claesa Malmberga, Johana Rabaeusa i Matsa Ronandera tworząc grupę Ravaillacz. Wykonana przez nich piosenka En Riktig Jävla Schlager zajęła w 10 miejsce.

Tommy Körberg miał raczej burzliwe życie osobiste. Był trzykrotnie żonaty. W 1988 roku ożenił się z po raz pierwszy z Brytyjką Amandą Waring. Z drugą żoną, Norweżką Kirsti Skavberg Roaldsen (małżeństwo trwało od 1994 do 2006 roku), ma syna Erlenda, urodzonego w 1996 roku. Od 2007 roku jest mężem Ann-Charlotte Nilsson - w 2009 roku urodziła się im córka, Elvira.

Ponadto z aktorką Anki Lidén ma syna, urodzonego w 1977 roku Antona Körberga,aktora (młodszym - przyrodnim - bratem Antona jest Tim Bergling znany jako Avicii).

alfabet artystów

# A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S
T U V W X Y Z Å Ä Ö