muzyka nordycka Szwecja A Anna Järvinen

Anna Järvinen

Anna Järvinen

Anna Järvinen to szwedzka wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów.

Anna Päivikki Järvinen urodziła się 16 kwietnia 1970 roku w Helsinkach, ale kiedy miała 6 lat przeprowadziła się wraz z matką do Sztokholmu.

Muzyczną karierę Anna rozpoczęła w popowej grupie Granada, działającej w latach 1994 - 2003. Podczas swego istnienia zespół wydał jeden minialbum - "Everyone Wants To" (1999 r.) oraz trzy płyty długogrające: "Granada" (2000 r.), "Takes A Lot Of Walking" (2002 r.) oraz "Let That Weight Slide Off Your Shoulders" (2004 r.).

Po rozwiązaniu zespołu i kilkakrotnych nieudanych próbach znalezienia wytwórni płytowej, która byłaby zainteresowana jej piosenkami Anna podpisała kontrakt z wytwórnią Häpna. Jej pierwszy solowy album, zatytułowany Jag fick feeling wyprodukowany przez Mattiasa Glavå ukazał się październiku 2007 roku, wywołując prawdziwy entuzjazm krytyków muzycznych. Płyta znalazła się również w zestawieniu najlepiej sprzedających się albumów, choć dość daleko, bo na 46 pozycji i pozostała pięć tygodni w klasyfikacji.

Płyta ta przyniosła Annie cztery nominacje do nagród szwedzkiego przemysłu muzycznego znanych jako Grammi. Album wzbudził również pewne zainteresowanie w kraju jej pochodzenia - Finlandii, gdzie przez trzy tygodnie figurował na liście najlepiej sprzedających się albumów.

Jesienią 2007 roku oraz wiosną i latem 2008 roku Anna dała serię koncertów w obu tych krajach.

W 2009 roku ukazał się drugi album Anny - Man Var Bland Molnen. Tym razem płyta zadebiutowała na 18 pozycji zestawienia bestsellerowych albumów i pozostała na liście przez pięć tygodni. Za ten album piosenkarka otrzymała trzy nominacje do nagród Grammi. Album zebrał równie pozytywne recenzje jak debiutancki "Jag fick feeling", a piosenkarka umocniła swoją pozycję jednej z najoryginalniejszych i najbardziej utalentowanych szwedzkich piosenkarek.

W tym samym roku Anna nagrała duet z Olle Ljungströmem, piosenka ta ukazała się na płycie Ljungströma Sju.

W grudniu 2009 roku wydana została również piosenka "I Don't Believe in Angels" nagrana razem z popowym zespołem Melody Club.

W 2010 roku, Anna, razem z kilkoma innymi artystami jak Nina Kinert i Karla-Thérèse Kjellvander wzięła udział w nagraniu albumu do wierszy sławnej szwedzkiej poetki Sonji Åkesson.

W marcu 2011 roku wydany został trzeci album Anny - tym razem nakładem wytwórni Stranded Rekords. Producentem albumu był ponownie Mattias Glavå, a w nagraniu uczestniczyli muzycy zespołu Dungen - DungenGustav Ejstes i Reine Fiske a także piosenkarz Joel Alme. Album zatytułowany został Anna själv tredje. Pierwszym singlem z albumu była piosenka "Lilla Anna". Tradycyjnie już płyta pozostała na liście najlepiej sprzedających się albumów przez pięć tygodni, tym razem docierając znacznie wyżej, bo do pozycji piątej, co świadczy o stopniowym wzmacnianiu się pozycji piosenkarki.

Anna miała wziąć udział w Melodifestivalen 2012 z piosenką "Porslin" ("Porcelana"). Autorami piosenki byli Martin Elisson (Bad Cash Quartet, Hästpojken) i Björn Olsson (Soundtrack of Our Lives). W rezultacie piosenkarka - z tą samą piosenką - wystartowała w konkursie rok później nie odnosząc jednak sukcesu.

Po kilkuletniej przerwie w 2015 roku ukazał się czwarty album piosenkarki, zatytułowany Buren.

Poza prowadzeniem kariery piosenkarki Anna pracuje jako nauczycielka w szkole Käppala w Lidingö.

alfabet artystów

# A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S
T U V W X Y Z Å Ä Ö