muzyka nordycka    Dania    T   Tina Dickow

tina_dickow_fuel

Fuel

2001 r., Finest Gramophone

Debiutancki album piosenkarki nagrany został przy współpacy z Dennisem Ahlgrenem a wydany został przez założoną przez samą Tinę Dickow wytwórnię Finest Gramophone. Choć płyta nie odniosła wielkiego sukcesu, piosenka "Your Waste Of Time" była intensywnie promowana przez P3 - III program duńskiego radia.

tina_dickow_notes

Notes

2003 r., Finest Gramophone

Piosenki składające się na drugi album Tiny powstały w Wielkiej Brytanii, dokąd piosenkarka przeniosła sie w 2002 r., ale sama płyta została nagrana i wydana w Danii. Album spotkał się z życzliwym przyjęciem zarówno publiczności jak i krytyków i przyniósł Tinie dwie prestiżowe nagrody muzyczne - "Steppeulv" oraz Danish Music Award dla Autora - Kompozytora Roku.

tina_dickow_far

Far

2004 r., Finest Gramophone

Minialbum "Far" powstał z myślą o brytyjskich i amerykańskich fanach brytyjskiego duetu Zero 7, z którym Tina współpracowała w tym okresie (album "When It Falls"). EP miał przedstawić bliżej dotychczasowe dokonania duńskiej piosenkarki przed planowanym międzynarodowymi debiutem.

tina_dickow_in_the_red

In The Red

2005 r., Finest Gramophone

Wyprodukowany dla Sony Music album miał zaprezentować Tinę międzynarodowej publiczności. Do wydania płyty przez Sony, na skutek zmian organizycyjnych w wytwórni, nigdy jednak nie doszło. Ostatecznie "In The Red" ukazał się w Danii, odnosząc wielki sukces i zapewniając piosenkarce status gwiazdy w ojczystym kraju.

tina_dickow_live_in_the_red

Live In The Red

2005 r., Finest Gramophone

Pierwsza płyta koncertowa Tiny nagrana została podczas występów wokalistki w kopenhaskim klubie Vega.

tina_dickow_count_to_ten

Count To Ten

2007 r., Finest Gramophone

"Count To Ten" spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno ze strony publiczności (debiutując na pierwszym miejscu zestawienia bestsellerowych albumów i pozostając na nim przez 70 tygodni) jak i krytyków muzycznych, którzy jednogłośnie uznali go za najlepszy w karierze wokalistki.

tina_dickow_a_beginning

A Beginning, A Detour, An Open Ending

2008 r., Finest Gramophone

Na wydawnictwo to składają się z trzy, nagrane w różnych okresach, minialbumy: "A Beginning", "A Detour" oraz "An Open Ending". Podobnie jak dwa poprzednie, album cieszył w Danii wielkim powodzeniem.

tina_dickow_the_road_to_gavle

The Road To Gävle

2009 r., Finest Gramophone

Materiał skomponowany pierwotnie jako ścieżka filmowa do filmu "Oldboys" Nikolaja Steena, uzupełniony o kilka piosenek, stał się samodzielnym albumem.

Za muzykę do filmu oraz piosenkę "Rebel Song" Tina otrzymała nagrody Roberta, duńskie odpowiedniki Oscara.

tina_dickow_welcome_back_colour

Welcome Back Colour

2010 r., Finest Gramophone

Pierwsza w karierze piosenkarki składanka zawierająca wybór piosenek z poprzednich albumów oraz jeden nowy utwór - tytułowy "Welcome Back Colour", duet z islandzkim muzykiem Helgi Hrafn Jónssonem.

tina_dickow_true_north

True North

2011 r., Finest Gramophone

Koncertowe wydawnictwo zawierajace płytę CD oraz DVD. Podczas występów piosenkarce towarzyszyła Narodowa Orkiestra Kameralna.

tina_dickow_where_do_you_go_to_disappear

Where Do You Go To Disappear

2012 r., Finest Gramophone

Najnowszy studyjny album piosenkarki nagrany został w Reykyaviku przy współpacy z Helgim Jónssonem.

Pierwszym singlem z płyty była piosenka "Moon To Let", drugim - taneczny "You Want to Teach Me To Dance?".

Album spotkał się z dobrym przyjęciem zarówno ze strony krytyków jak i publiczności, potwierdzając pozycję Tiny jako jednej z największych gwiazd duńskiej sceny muzycznej.


alfabet artystów

 

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Æ

Ø

Å