muzyka nordycka    Dania    F   Fallulah
Fallulah - Escapism

Escapism

Data wydania: 4 lutego 2013 r.

Wytwórnia płytowa: RCA Records Sony Music

Producent: Fallulah | The Rural | Liam Howe | James Bryan | Tore Nissen | Justin Parker

"Escapism" to drugi album duńskiej piosenkarki Fallulah.

Debiutanckim "The Black Cat Neighbourhood" Fallulah odniosła w Danii wielki sukces. Zanim jednak wokalistka przystąpiła do nagrywania drugiej płyty w jej karierze zaszło kilka ważnych zmian. Przede wszystkim zakończyła współpracę z producentem pierwszego albumu < a href"">Fridolinem Nordsø decydując się większość materiału wyprodukować sama - choć nie brakowało jej pomocników. Byli to: w piosence "Mares" - producencki duet James Dring i Jody Street czyli The Rural, Liam Howe w "Superfishyality" (również współautor piosenki) i "Graveyard Of Love", w "Come Into My Heart" współautor utworu James Bryan, Tore Nissen w "Dragon" i "Your Skin" a w "13th Cigarette" współautor piosenki Justin Parker. Przy miksowaniu albumu uczestniczył znany brytyjski producent i inżynier dźwięku Cenzo Townshend.

Przyjęcie drugiego albumu po debiucie, który przyniósł początkującemu artyście zarówno popularność jak i uznanie krytyki jest często znacznie gorsze, co wynika z dużych - ale rozbieżnych oczekiwań publiczności. Ukuto nawet na taką sytuację termin "syndrom drugiego albumu".

Nie uniknęła go i Fallulah - choć tylko częściowo. O ile publiczność sprawiała wrażenie rozczarowanej (choć "Escapism" zadebiutował na drugim miejscu duńskiego zestawienia najlepiej sprzedających się albumów figurował na nim przez zaledwie 5 tygodni, wobec 55 tygodni spędzonych w klasyfikacji przez "The Black Cat Neighbourhood") to krytycy muzyczni przyjęli drugi album bardzo życzliwie.

Wg dziennikarza muzycznego magazynu "Soundvenue" płyta jest etapem naturalnej ewolucji w karierze wokalistki - "nie musi już krzyczeć aby zwrócić na siebie uwagę". Recenzent ocenił, że Fallulah wydaje się pewniejsza siebie a przez to spokojniejsza, piosenki są bardziej stonowane. Krytyk dziennika "Politiken" uznał "Escapism" za płytę bardziej introspekcyjną, posiadającą bardziej jednolite (co niektórzy mogą ocenić jako monotonne) brzmienie. Przyznając, że drugiej płycie może brakować ognistej energii i niespodzianek znanych z pierwszego albumu ocenia ją jednak wyżej niż debiut. Recenzent magazynu "Poplick" stwierdził, że po nieco hałaśliwym debiucie druga płyta jest bardziej stonowana (choć zawiera piosenkę taką jak "Dragon") ale oba albumy sprawiaja wrażenie równie osobistych i szczerych.

Z albumu ukazały się trzy single: He'll Break Up With You When Summer Comes, Superfishyality oraz Dried-Out Cities.

Fallulah - The Black Cat Neighbourhood Fallulah - Escapism

lista utworów:

1.  Deserted Homes - 4:13

2.  Mares - 3:40

3.  Dried-Out Cities - 4:23

4.  Escapism - 3:37

5.  Superfishyality - 3:16

6.  Come Into My Heart- 4:15

7.  Graveyard Of Love- 3:55

8.  Dragon - 3:06

9.  Your Skin - 3:34

10.  13th Cigarette - 4:10

11.  Car Window- 3:29

12.  Hurricane (Cover) - 3:01

13.  He'll Break Up With You When Summer Comes - 3:22