muzyka nordycka    Dania    F   Fallulah

Fallulah

Fallulah

Fallulah to pseudonim artystyczny duńskiej wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów.

Maria Aperti - bo tak brzmi jej prawdziwe nazwisko - urodziła się 6 lutego 1985 r. w Kopenhadze. Jej matka, Lilian, jest Dunką, ojciec - Nicolae Aperti był Rumunem. Oboje rodzice byli związani z zespołem tańca bałkańskiego "Crihalma". Jako dziewczynka Maria prowadziła raczej cygański tryb życia, podróżując z rodzicami do Rumunii, Bułgarii, Węgier i Macedonii.

Po stracie ojca Maria zamieszkała wraz z matką i bratem na wsi, w Jyderup, i tak jak przedtem tęskniła do bardziej "normalnego" trybu życia, teraz nie umiała się w takim zwyczajnym, ustabilizowanym życiu odnaleźć, dochodząc ostatecznie do wniosku, że ani nie potrafi ani nie chce być "taka jak wszyscy".

Temat poczucia obcości i odmienności od otoczenia często się będzie pojawiał w jej piosenkach.

Przez całe dzieciństwo i wczesną młodość Fallulah wydawało się, że jej przeznaczeniem jest taniec. Tańczyła odkąd umiała chodzić, brała lekcje, a w wieku 21 lat wyjechała do Nowego Jorku by kontynuować naukę w Brodway Dance Center.

Wkrótce jednak zdecydowała się wrócić do Danii i spróbować swych sił w jako piosenkarka. Fallulah od dawna interesowała się muzyką, wcześnie zaczęła pisać swoje własne piosenki, ale - jak sama mówi - śpiewała tylko dla siebie, w swoim pokoju, nie ujawniając swej pasji przed otoczeniem.

Przełom nastąpił podczas jej pobytu w Nowym Jorku, kiedy postanowiła podjąć ryzyko zmiany kariery.

Po powrocie do kraju Fallulah zaczęła prezentować swoje piosenki przed publicznością. Z początku było jej bardzo ciężko, musiała bowiem zwalczyć bardzo silną tremę sceniczną. Szczęśliwie jeden z przyjaciół sfilmował jej pierwszy "prawdziwy" koncert. Po obejrzeniu filmu początkująca piosenkarka zadała sobie sprawę z tego, że jej trema nie jest widoczna dla publiczności i w żaden sposób nie wpływa na jej występy. Dodało jej to pewności siebie i dzisiaj, widząc Fallulah na scenie nikt by jej nie posądził o jakąkolwiek tremę.

Przygotowania do płytowego debiutu zajęły młodej piosenkarce 3 lata. Album powstał przy współpracy z duńskim producentem (a także członkiem zespołu The William Blakes ) Fridolinem Nordsø.

W 2009 r. ukazał sie pierwszy singiel Fallulah - "I Lay My Head", promowany przez P3 - III program duńskiego radia, nieco później promocyjne EP - "Give Us A little Love", a w lutym 2010r. ukazał się album, zatytułowany The Black Cat Neighbourhood .

Album spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem, zarówno publiczności (pozostawał 54 tygodnie w zestawieniu najlepiej sprzedających się płyt) jak i krytyków muzycznych. Podobał się głos Fallulah, piosenki uznano za bardzo dobrze napisane, doskonale zaaranżowane, chwalono również bardzo dobrą produkcję Fridolina.

Ukoronowaniem sukcesu Fallulah były liczne nominacje do prestiżowych nagród, takich jak Gaffa Prisen, Danish Music Awards (6 nominacji - i 2 wygrane w kategoriach "przebój roku" i "producent roku" za piosenkę "Out Of It") i przyznanie jej nagrody P3 Prisen fundowanej przez III program duńskiego radia.

W poczatkach 2011 r. piosenka "Out Of It" (wykorzystana w filmie telewizyjnym "Lykke") wspięła się na pierwsze miejsce najlepiej sprzedajacych się singli.

We wrześniu tego roku ukazał nowy utwór - "Do What You Gotta Do" nagrany w duecie z wokalistą grupy CODY Kasperem Kaaesem.

Drugi album Fallulah zatutułowany Escapism ukazał się 4 lutego 2013 r.

W międzyczasie piosenkarka zdecydowała się na wprowadzenie zmian w swoim otoczeniu, zmieniła managera, zdecydowała się na zakończenie współpracy z producentem Fridolinem Nordsø. "Escapism" w dużej mierze wyprodukowała sama.

Płyta zebrała dobre krytyki, generalnie oceniona została jako bardziej stonowana i introspekcyjna. Zadebiutowała na drugim miejscu duńskiej listy najlepiej sprzedających się albumów, jednak pozostała na niej tylko przez 5 tygodni.

Z albumu jako single ukazały się piosenki He'll Break Up With You When Summer Comes, Superfishyality oraz Dried-Out Cities.

alfabet artystów

 

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Æ

Ø

Å