muzyka nordycka Szwecja F Flamingokvintetten

Flamingokvintetten

Flamingokvintetten

Flamingokvintetten to szwedzki dansband istniejący od 1960 roku.

Zespół pochodzi z miejscowowości Partille koło Göteborgu. Pierwszy skład tworzyli Hasse Carlsson - gitara i wokal, Gunnar Karlsson - gitara, Bjarne Lundqvist - perkusja, Dennis Janebrink - gitara basowa oraz Carl-Mårten "Calle" Nilsson - instrumenty klawiszowe. W 1963 roku perkusistę Bjarne Lundqvista (który przeszedł do grupy Streaplers) zastąpił Boris Estulf. W 1965 roku odszedł keyboardzista Calle Nilsson a na jego miejsce przyszedł Åke Andersson.

Przełomem w karierze grupy była wydana w 1966 roku piosenka Lilla Ann. W 1967 roku Kwintetowi Flamingo udało się po raz pierwszy umieścić swoją piosenkę na pierwszym miejscu Svensktoppen, radiowej listy przebojów - była to "Det hjälper ingalunda lej". W następnym roku pierwszą pozycję osiagnęły Nynna en sång oraz Hon är sexton år i dag.

W 1970 roku Flamingokvintetten założyli własną wytwórnię płytową - "Flam Records".

W latach 1974 i 1975 zespół wybrany został najlepszym dansbandem.

Oczywiście przez lata istnienia grupy zachodziły w niej zmiany personalne: w 1978 roku odszedł keyboardzista, saksofonista i klarnecista Åke Andersson a zastąpił go Askin Arsunan, w 1984 roku wycofał się wieloletni gitarzysta, Gunnar Karlsson a na jego miejsce przyszedł Henrik Uhlin, w 1993 roku, po 30 latach wspólnego grania z Flamingoskvintetten, z zespołem rozstał się perkusista Boris Estulf a do zespołu powrócił Bjarne Lundqvist (ale tylko do 2007 roku kiedy to musiał się wycofać z powodu kłopotów ze słuchem). Z kolei w 2004 roku podczas tsunami zginał ówczesny keyboardzista grupy - Fredrik Strelvik. Aktualnie w zespole pozostało dwóch muzyków z oryginalnego składu: gitarzysta i wokalista Hasse Carlsson oraz basista Dennis Janebrink.

W ciągu swej ponad pięćdziesięcioletniej kariery Flamingoskvintetten wydali (łącznie ze składankami) 37 albumów.

W 2005 roku zespół świętował 45-lecie istnienia. Z tej okazji ukazał się box-set zawierający płytę CD z największymi sukcesami kwintetu, DVD oraz książkę poświęconą grupie.

alfabet artystów

# A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S
T U V W X Y Z Å Ä Ö