muzyka nordycka Szwecja A Andreas Johnson

Andreas Johnson

Andreas Johnson

Andreas Johnson to szwedzki wokalista, kompozytor i autor tekstów.

Jon Erik Andreas Johnson urodził się 22 marca 1970 roku w Bjärred w południowej Szwecji, ale wychowywał się na przedmieściach Sztokholmu. Pochodzi z muzycznej rodziny: jego ojciec był perkusistą a matka wokalistką w zespole jazzowym. Starszy brat również interesował się muzyką i dzięki niemu Andreas mógł zapoznać się z muzyką Davida Bowie, Lou Reeda, Beatlesów a także Boba Dylana i grupy Crosby, Stills, Nash & Young.

Andreas uczył się gry na fortepianie i gitarze a karierę muzyczną rozpoczął jako wokalista zespołu Planet Waves. Po wydaniu w 1994 roku pierwszego - i jedynego - albumu proroczo zatytułowanego "Brutal Awakenings" grupa się rozpadła a Andreas zdecydował się na prowadzenie kariery solowej.

Jego debiutancka płyta, akustyczna i folkowa Cottonfish Tales ukazała się w 1997 roku. Album został dobrze przyjęty przez krytyków ale zignorowany przez publiczność, wydanie drugiej płyty nie było więc tak łatwe. Młody muzyk rozstał się z dotychczasową wytwórnią, EMI ale wkrótce udało mu się podpisać kontrakt z inną wielką wytwórnią - Warner Music. Dla niej nagrał drugą, tym razem czysto popową płytę, zatytułowaną Liebling. Znalazła się na niej piosenka Glorious, która zrobiła międzynarodową karierę (dotarła do trzeciego miejsca brytyjskiej listy przebojów). Została także wykorzystana w kilku reklamach - najbardziej znana z nich to reklama Nutelli.

W 2002 roku ukazał się jego trzeci album utrzymany w podobnym stylu co "Liebling" a zatytułowany Deadly Happy.

Czwarty album, Mr. Johnson, Your Room Is On Fire wydany został w 2006 roku.

W tym samym roku Andreas zdecydował się też po raz pierwszy wziąć udział w Melodifestivalen z napisaną przez siebie piosenką Sing For Me. Ostatecznie piosenka zajęła trzecie miejsce ale pojawiła się na pierwszym miejscu radiowej listy przebojów Svensktoppen i na trzecim miejscu najlepiej sprzedających się singli, gdzie pozostała przez 20 tygodni. W lecie 2006 roku Andreas pojawił się również w Polsce na festiwalu w Sopocie.

Rok później Andreas ponownie wziął udział w Melodifestivalen. Wykonywany przez niegu utwór Little Bit of Love zajął drugie miejsce.

W tym samym czasie ukazała się składanka The Collector. Ta zawierająca 16 utworów płyta dotarła do 3 miejsca szwedzkiego zestawienia najlepiej sprzedających się albumów i pozostała w klasyfikacji przez 14 tygodni.

Rok później Andreas ponownie stanął do konkursu, tym razem w duecie z piosenkarką Carolą Häggkvist. Zaśpiewana przez nich piosenka One Love nie zakwalifikowała się jednak do finału.

Wydany w 2008 roku album Rediscovered był hołdem złożonym rodzicom i muzyce, na której się wychował. Płyta zawierała 11 utworów w jazzujących aranżacjach, w tym także nowe wersje dwóch piosenak z repertuaru Andreasa - "Glorious" i "Night Stood Still".

W 2010 roku Andreas powrócił do Melodifestivalen z balladą We Can Work It Out - tym razem dostał się do finału, w którym zajął 6 miejsce.

Jak do tej pory Andreas jeszcze dwukrotnie próbował swych sił na Melodifestivalen, nie docierając jednak do finału: w 2012 roku z piosenką Lovelight a w 2015 z Living To Die.

alfabet artystów

# A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S
T U V W X Y Z Å Ä Ö