muzyka nordycka Szwecja A Alice Babs

Alice Babs

Alice Babs            

Alice Babs to szwedzka wokalistka wykonująca różne gatunki muzyczne - od szwedzkich pieśni ludowych poprzez muzykę popularną (schlager) do pieśni elżbietańskich i opery, jednak najlepiej znana jako wokalistka jazzowa. Występowała także w filmie.

Hildur Alice Nilson - bo tak brzmi jej prawdziwe nazwisko - urodziła się 26 stycznia 1924 roku w miejscowości Kalmar w południowo - wschodniej części Szwecji, dzieciństwo spędziła w niedalekim Västervik.

Wychowywała się otoczona muzyką - jej ojciec, Jean Edvin Nilson pracował jako przygrywający do filmów pianista, matka Alice, Hildur, amatorsko śpiewała. Rodzice Alice, świadomi talentu córki, przeprowadzili się do Sztokholmu by pomóc jej w muzycznej karierze. Alice brała lekcje śpiewu u Ragnara Hulténa, dzięki którym mogła osiągać trzy i pół oktawy.

Jazzem Alice zainteresowała się w 1939 roku usłyszawszy przebywającą w Szwecji na tournée orkiestrę Duke Ellingtona.

Pierwszych nagrań Alice dokonała w 1939 roku Piewszym zarejstrowanym utworem była napisana przez jej ojca piosenka "Joddlarflickan" (Jodłujaca dziewczyna), jednak w tym samym roku Alice dokonała jeszcze kilku innych nagrań, m.in. z triem piniasty i akordeonisty Nilsa "Nisse" Linda. Jako aktorka zadebiutowała w komedii "Blixt och dunder" z 1938 roku.

Przełomem w jej karierze okazał się następny film - mający swą premierę w grudniu 1940 roku "Swing it, magistern!", w którym Alice zagrała zafascynowaną swingiem uczennicę. Film cieszył się wielkim powodzeniem a swingująca szesnastolatka stała się idolką szwedzkiej młodzieży.

W następnych latach Alice kontynuuowała karierę wokalistki i aktorki regularnie występując w filmach muzycznych - w latach 1938 - 1959 Alice pojawiła się w 17 filmach.

W 1958 roku wraz z duńskimi muzykami, skrzypkiem Svendem Asmussenem oraz gitarzystą i wokalistą Ulrikiem Neumannem Alice utworzyła trio nazwane "Swe-Danes". "Swe-Danes" zdobyli sporą popularnością. Dzięki amerykańskiemu tournée tria w latach 1958 - 1959 Alice i występom w klubie Coconut Grove oraz w popularnym programie telewizjnym Eda Sullivana zdobyła najpierw amerykańską a potem międzynarodową renomę.

Również w 1958 roku Alice została wybrana reprezentantką Szwecji w konkursie piosenki Eurowizji. Podczas finałów, 12 marca 1958 roku, Alice, wykonująca piosenkę "Lilla stjärna" zajęła czwarte miejsce.

W latach sześćdziesiątych Alice współpracowała z Dukiem Ellingtonem przy jego Sacred Concerts - projektach łączących jazz z liturgią chrześcijańską. Alice brała udział w drugim Koncercie (premiera miała miejsce w Nowym Jorku w styczniu 1968 roku) a także Trzecim Koncercie (który miał premierę w londyńskim Westminster Abbey w październiku 1973 roku). Oba koncerty ukazały się też na płytach.

Trzeba też wspomnieć o wieloletniej współpracy Alice ze szwedzkimi artystami - pianistą Charlie Normanem oraz Povelem Ramelem.

W latach siedmdziesiątych Alice stała się mniej aktywna, stopniowo wycofując się z kariery.

Alice przez 68 lat (od 1943 roku) była żoną zmarłego w 2011 roku Nilsa Ivara Sjöbloma (1919–2011), mieli troje dzieci.

Alice Babs zmarła w Sztokholmie 11 lutego 2014 roku.

alfabet artystów

# A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S
T U V W X Y Z Å Ä Ö