muzyka nordycka    Dania    V   VETO

VETO

Veto

Duński zespół rockowy, powstały w Aarhus w 2004 r.

W skład grupy wchodzą Troels Abrahamsen- wokal i syntezatory, Jens Skov Thomsen - gitara basowa, Mads Hasager - perkusja, Mark Lee - gitara i syntezatory oraz David Krogh Andersen - gitara.

Poprzedzony wydanym w 2005 r. "I Will Not Listen" debiutancki album There's A Beat In All Machines ukazał się na początku 2006 r.

Był to debiut niezwykle udany, płyta został przyjęta wręcz entuzjastycznie przez krytykę i również bardzo dobrze przez publiczność, pozostając 6 tygodni na liście najlepiej sprzedających się albumów (najwyżej na pozycji 21).

VETO od samego początku był zespołem w pełni ukształtowanym, o swoim własnym - i nie mającym odpowiedników na duńskim rynku muzycznym - stylu.

Muzyka zespołu jest zdecydowanie rockowa, dynamiczna, raczej mroczna w nastroju. Elektroniczne brzmienia doskonale łączą się z bardziej tradycyjnymi, typowymi dla rocka gitarami i perkusją oraz emocjonalnym sposobem śpiewania Abrahamsena.

Za swoją debiutancką płytę zespół otrzymał kilka ważnych nagród, wśród nich 2 nagrody duńskiego przemysłu muzycznego - Danish Music Awards - za Najlepszy Debiut Roku i dla Najlepszego Teledysku ("We Are Not Your Friends" w realizacji Pedera Pedersena).

Druga płyta, zatytułowana Crushing Digits ukazała się w maju 2008 r. i również spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem, debiutując na pozycji drugiej zestawienia bestsellerowych albumów i pozostając na niej przez 24 tygodnie.

Pierwszy singiel z płyty - "Built to Fail" - wydany w marcu 2008 r. promowany był (jako "Ugens Uundgåelige") przez III program duńskiego radia - P3.

"Crushing Digits" jest może płytą o bardziej elektronicznym brzmieniu niż poprzednia, precyzyjną i dopracowaną do najmniejszego szczegółu, ale nie odbiega radykalnie od tego co VETO zaprezentowało do tej pory.

Druga płyta przyniosła zespołowi kolejną nagrodę DMA - tym razem dla Grupy Roku.

Trzeci album - Everything Is Amplified wydany został na początku 2011 r. Zadebiutował na drugim miejscu najlepiej sprzedających się albumów i pozostał na liście przez 11 tygodni.

Przyjęcie płyty i tym razem było bardzo dobre, co nie dziwi, gdyż jakością całkowicie dorównuje swoim poprzedniczkom. Brzmienie tym razem jest generalnie łagodniejsze i bardziej organiczne, choć oprócz delikatniejszych utworów jak "Slowres" czy "Spun" mamy także doskonały "klubowy" singiel "This Is Not".

Już tradycyjnie VETO otrzymało za trzeci album kilka wyróżnień, w tym 2 nagrody magazynu muzycznego Gaffa - za najlepszą płytę rockową oraz teledysk do piosenki "Am I Awake Or Should I Wake Up".

Na początku września 2012 r. ukazał się minialbum zatytułowany Sinus, a w styczniu 2013 kolejny - Point Break.

alfabet artystów

 

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Æ

Ø

Å