muzyka nordycka    Dania    A   Ache
ache_de_homine_urbano

De Homine Urbano

Data wydania: 1970 r.

Wytwórnia płytowa: Philips

Producent: Johnny Reimar

W nagraniu płyty wzięli udział keybordzista Peter Mellin, wokalista i gitarzysta basowy Torsten Olafsson, gitarzysta Finn Olafsson i perkusista Glenn Fischer.

Producentem został znany duński gitarzysta i wokalista Reimar Kristensen używajacy pseudonimu Johnny Reimar.

Na album składają się dwa długie utwory. Pierwszy z nich - trwająca prawie dwadzieścia minut suita instrumentalna "De Homine Urbano" - to muzyka stworzona na zamówienie baletmistrza i choreografa Petera Schaufussa do baletu w jego choreografii, część drugą - zatytułowaną "Little Things" - tworzą utwory skomponowane przez członków zespołu w latach 1968 - 1970.

Balet miał swoją premierę 4 stycznia 1970 r., a zarówno przestawienie jak i stworzona do niego muzyka spotkały się z bardzo przychylnym przyjęciem recenzentów.

Longplay ukazał się nieco później, w lutym 1970 r.

Album otrzymał dobre, wręcz entuzjastyczne, recenzje. Dziennikarze byli pełni uznania zarówno dla doskonałego opanowania instrumentów jak i talentów kompozytorskich bardzo jeszcze wtedy młodych (najstarszy a nich - Peter Mellin - w momencie wydania płyty miał lat 23, namłodszy - Finn Olafsson - zaledwie 17) muzyków.

Po 42 latach magazyn muzyczny Gaffa określił muzykę zawartą na płycie jako "zdumiewającą i pełną wyobraźni" i "rock progresywny najwyższych lotów".

"De Homine Urbano", uznawany powszechnie za jeden z klasycznych albumów duńskiego rocka był kilkakrotnie wznawiany. W 2012 r. jego zremasterowana wersja wydana została w Wielkiej Brytanii nakładem wytwórni Esoteric Recordings.

ache_de_homine_urbano ache_green_man ache_pictures_from_cyclus_7

lista utworów:

1.  De Homine Urbano - 19:01

    Overture

    Soldier Theme

    Ballerina Theme

    Pas De Deux

    Ogre Theme

    Awakening

    The Dance Of The Demons p>

    Pas De Trois

    The Last Attempt

    Finale

2.  Little Things - 18:37