muzyka nordycka    Norwegia    M   Madrugada

Madrugada

Madrugada

Madrugada to norweski zespół rockowy działający w latach 1993 - 2008.

Grupa powstała w miejscowości Stokmarknes w pólnocnej Norwegii w 1993 r. Początkowo nosiła nazwę "Abbeys Adoption" a pierwszy jej skład tworzyli wokalista Sivert Høyem, basista Frode Jacobsen, perkusista Jon Lauvland Pettersen oraz gitarzysta Marius "Wah Wah" Johansen. W 1995 r. do zespołu przyłączył się gitarzysta Robert Burås a muzycy zadecydowali o przeniesieniu się do Oslo. Wkrótce po przenosinach z grupy odszedł Marius Johansen.

W 1998 r. zespół podpisał kontrakt na wydanie sześciu albumów z norweskim oddziałem wytwórni Virgin a przypadkowo spotkany poeta Øystein Wingaard Wolf zainspirował ich do zmiany nazwy na "Madrugada" - w językach hiszpańskim i portugalskim słowo to oznacza "świt", "poranek".

Pierwszy album grupy - Industrial Silence, który ukazał się 30 sierpnia 1999 r. okazał się wielkim sukcesem, debiutując od razu na pierwszej pozycji zestawienia najlepiej sprzedających się albumów i pozostając na liście przez 44 tygodnie.

Druga płyta - mroczna The Nightly Disease wydana w 2001 r. została przyjęta nieco chłodniej, pojawiając się co prawda na pierwszym miejscu listy bestsellerów ale pozostając na niej znacznie krócej, bo tylko 16 tygodni.

Zespół miał już jednak wierną publiczność - nie tylko w Norwegii ale także poza granicami rodzinnego kraju, głównie w Niemczech oraz Grecji.

Nieporozumienia w grupie doprowadziły do odejścia pod koniec 2002 r. perkusisty Jona Lauvlanda Pettersena. Na jego miejsce przyszedł Simen Vangen.

Charakteryzujący się bardziej surowym niż do tej pory brzmieniem album Grit ukazał się jesienią 2002 r. Pojawił się na czwartej pozycji zestawienia najlepiej sprzedających się albumów i pozostał na nim przez 33 tygodnie. "Grit" zawiera największy przebój grupy - piosenkę Majesty.

Jak zwykle po wydaniu albumu zespół intensywnie koncertował, podjął również - niestety nieudaną - próbę przebicia się w Wielkiej Brytanii.

Czwarta płyta nagrana w Los Angeles przy współpracy z producentem George Drakouliasem (The Black Crows, Primal Scream) zatytułowana została The Deep End. W Norwegii ukazała się w lutym 2005 r., w marcu 2005 r. w Europie i w końcu w kwietniu w Stanach Zjednoczonych. W Norwegii "The Deep End" zedebiutował na pozycji pierwszej listy najlepiej sprzedających się albumów i pozostał na niej przez 40 tygodni.

Na początku 2005 r. Madrugadę opuścił Simen Vangen a zastąpił go Erland Dahlen.

W grudniu tego samego roku wydany został album koncertowy Live at Tralfamadore, entuzjastycznie przyjęty przez rodzimą publiczność o czym świadczy fakt, że spędził 11 tygodni na pierwszej pozycji listy bestsellerowych albumów (w sumie pozostając w zestawieniu przez 33 tygodnie).

Uwieńczeniem sukcesu było przeznanie grupie trzech nagród Spellemannprisen za 2005 r. w kategoriach "Najlepszy Album Rockowy", "Najlepszy Utwór" oraz "Muzyk Roku".

Po sukcesach odniesionych z Madrugadą muzycy skupili się na swoich przedsięwzięciach solowych: w 2006 r. wokalista Sivert Høyem wydał Exiles" a w marcu 2007 r. ukazała się druga płyta Roberta Buråsa i zespołu My Midnight Creeps zatytułowana "Histamin".

W 2007 r. członkowie Madrugady po raz kolejny znaleźli się w studio nagraniowym by rozpocząć pracę na nowym albumem. Do współpracy ponownie zaprosili producenta "The Nightly Disease", Johna Agnello. 12 czerwca 2007 r. nagle zmarł gitarzysta Robert Burås. Po śmierci Buråsa pozostali członkowie zespołu kontynuowali pracę nad płytą. Piąty studyjny album Madrugady zatytułowany Madrugada ukazał się 21 stycznia 2008 r. debiutując na pierwszym miejscu listy najlepiej sprzedających się albumów i pozostając na niej przez 37 tygodni, z czego 4 tygodnie na pozycji pierwszej.

Po zakończeniu promocyjnego tournée zespół został oficjalnie rozwiązany. Ostatni koncert miał miejsce 15 listopada 2008 r. w sali "Spektrum" w Oslo.

Wokalista Sivert Høyem a powodzeniem kontynuuje kariere solową, basista Frode Jacobsen pracuje jako producent, jest również członkiem grupy Kitchie Kitchie Ki Me O.

W grudniu 2010 r. ukazał się dwupłytowa składanka The Best Of Madrugada.

alfabet artystów

#

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Æ

Ø

Å