muzyka nordycka    Dania    A   Afenginn

afenginn_tivoli_invaliid

Tivoli Invaliid EP

2003 r., TUTL

Wydany własnym nakładem minialbum zawiera pięć nagranych w maju 2003 r. utworów: "Masterplan", "Ralli i d-mol", "Sumpdronten Á La Schwennske Orienten", "Tsar Nob-Yld", "Tivoli Invaliid" oraz zarejstrowaną nieco później, we wrześniu 2003 r., "Elg Suite" (poświęconą sławnemu łosiowi, który przepłynął ze Szwecji do Danii).

afenginn_retrograd

Retrograd

2004 r., TUTL

Debiutancka płyta grupy wydana została przez mającą swą siedzibę na Wyspach Owczych wytwórnię TUTL. Płyta spotkała się z bardzo życzliwym przyjęciem ze strony krytyków muzycznych. Przyniosła też muzykom prestiżową nagrodę Danish Music Award za najlepszy album z muzyką "world".

afenginn_akrobarkkus

Akrobakkus

2006 r., TUTL

Drugi album Afenginnu, podbnie jak debiutancki "Retrograd" zebrał generalnie dobre recenzje. Do pracy nad albumem zaproszeni zostali liczni goście, m.in. sławny rumuński cymbalista George Mihalache. Po raz pierwszy na "Akrobakkusie" pojawiły się teksty stworzone przez fińskiego poetę Timo Haapaniemiego. Po nagraniu płyty grupę opuścił basita Andrzej Krejniuk.


afenginn_reptilica_polaris

Reptilica Polaris

2008 r., TUTL

"Reptilica Polaris", najbardziej ambitne przedsięwziecie zespołu, to swojego rodzaju "concept album", składająca się z 11 części symfonii. W nagraniach uczestniczyła sekcja smyczkowa, 12-osobowa sekcja dęta oraz męski chór. Teksty - w stworzonym przez siebie języku - napisał fiński Timo Haapaniemi.


afenginn_bastard_etno

Bastard Etno

2009 r. (Dania) | 2010 r., TUTL | Westpark Music

Płyta, przeznaczona na rynek międzynarodowy, jest w istocie składanką typu "best of". Umieszono na niej nowe wersje utworów zawartych na poprzednich trzech albumach oraz trzy dotychczas jeszcze nigdzie nie wydane. Album wydany został przez niemiecką wytwórnię Westparki Music.


afenginn_lux

Lux

2013 r., Westpark Music

Piąty album Afenginnu, generalnie uznany za najlepszy w dorobku zespołu. Zawiera wyłącznie utwory instrumentalne, bardziej stonowane, melodyjne i nastrojowe niż te, do których Afenginn nas przyzwyczaił. Krytycy zwracali uwagę na wyraźny wpływ muzyki klasycznej.


alfabet artystów

 

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Æ

Ø

Å