muzyka nordycka    Dania    A   Afenginn

Afenginn

Afenginn

Afenginn to duński zespół wykonujący muzykę inspirowaną folklorem różnych narodów. Sami muzycy określają ją "bastard etno".

Afenginn powstał z inicjatywy mandolinisty Kima Nyberga (pochodzącego ze szwedzkiej społeczności zamieszkującej Finlandię) i perkusisty Rune Kofoeda. Wkrótce dołączył do nich basista polskiego pochodzenia Andrzej Krejniuk.

Muzycy z początku nie byli pewni jaki rodzaj muzyki chcą grać. Dopiero koncert szwedzkiej grupy Hedningarna pomógł im wytyczyć kierunek, w jakim mieli podążyć. Ostatecznie na styl granej przez Afenginn muzyki złożyło się wiele, czasem dość nieoczekiwanych, elementów - od nordyckiego folku poprzez muzykę bałkańską czy tatarską aż po funk. Muzykom udało się jednak z tej mieszanki stworzyć swój własny styl - trzeba tu podkreślić, że wszystkie grane przez Afenginn utwory to oryginalne kompozycje członków zespołu - w wiekszości Kima Nyberga.

Na początku 2002 r. do zespołu dołączyli skrzypek Niels Skovmand i klarnecista Rasmus Krøyer. Po kilkumiesięczym okresie intensywnych prób ich debiutancki koncert odbył się w kopenhaskim klubie "Dragens Hule" 24 maja 2002 r. Koncert okazał się sukcesem a Afenginn został zaproszony do występów na festiwalu folkowym w Odense i kopenhaskim Kulturhavn.

Zespół cały czas pracował nad repertuarem - w tym czasie powstały takie utwory jak "Tivoli Invaliid", "Eine Kleine Bit of Amore" czy "Masterplan". Muzycy dawali też coraz więcej koncertów.

Latem 2003 r. Afenginn nagrał swój pierwszy minialbum zatytułowany "Tivoli Invaliid".

W marcu 2004 r. zespół udał się na tournée po Wyspach Owczych. Wyprawa zaowocowała podpisaniem kontraktu z lokalną wytwórnią płytową TUTL i już w czerwcu Afenginn przystąpił do nagrywania pierwszego albumu.

Płyta Retrograd zarejstrowana została w Kopenhadze a ukazała się w październiku 2003 r. Debiutancki album spotkał się z wręcz entuzjastycznym przyjęciem ze strony krytyków muzycznych i przyniósł zespołowi nagrodę Danish Music Award za najlepszy album muzyki "world".

Tournée promocyjne objęło kraje skandynawskie ale także Szwajcarię, gdzie od tego czasu zespół regularnie występuje.

W 2004 r. Afenginn dał kilka koncertów z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Projekt ten nosił tytuł "Nordlyd - Afenginn w wersji symfonicznej".

W styczniu 2006 r. grupa zaczęła przygotowywać się do nagrywania drugiego albumu. Nowy materiał muzycy przedstawili podczas koncertu w Copenhagen Jazzhouse a wkrótce po tym wydarzeniu rozpoczęli pracę w studiu nagraniowym.

Akrobakkus ukazał się w kwietniu 2006 r. W nagraniu uczestniczyli aktor Zlatko Buric i rumuński cymbalista George Mihalache.

W tym czasie w zespole zaszła ważna zmiana - odszedł basista Andrzej Krejniuk a zastąpił go weteran duńskiej sceny muzycznej Aske Jacoby.

"Akrobakkus" zebrał generalnie dobre recenzje a Afenginn udał się na tournée, na które złożyły się koncerty w Danii, Szwajcarii, Wyspach Owczych, Estonii i Belgii.

W listopadzie 2006 r. miał swoją premierę film "Elgen kommer" (Nadchodzi łoś) w reżyserii Jacoba Remina z muzyką zespołu.

W styczniu 2007 r. zespół udał się do Nowego Jorku by zagrać serię koncertów z zespołem Klezmatic Franka Londona.

Pod koniec roku Afenginn rozpoczął nagrywanie trzeciego albumu, który otrzymał tytuł Reptilica Polaris.

Album oparty został na tekstach napisanych przez fińskiego poetę Timo Haapaniemiego w sztucznym, stworzonym przez niego języku, nazwanym "łaciną uliczną". Teksty Haapaniemiego wykonywał chór męski, a muzyków z zespołu wpomagała sekcja instrumentów dętych.

Po zakończeniu nagrywania nowej płyty Afenginn udał się na festiwal muzyki "niezależnej" SXSW organizowany w teksańskim Austin, zespół dał także koncert w Malezji.

W tym samym czasie zespół otrzymał grant rządowy w niebagtelnej wysokości 400.000 tysięcy duńskich koron.

"Reptilica Polaris" ukazała się w czerwcu i tradycyjnie już zebrała dobre recenzje. Przyniosła też grupie drugą nagrodę Danish Music Award - tym razem w kategorii "najlepszego współczesnego kompozytora".

Zespół pokusił się wykonanie całego albumu na żywo - oprócz członków Afenginn na scenie wystąpiło również pięciu śpiewaków, sekcja intrumentów dętych i dodatkowy basista, jako że Aske Jacoby grał na gitarze.

Na początku 2009 r. zespół podpisał kontrakt z niemiecką wytwórnią Westpark Music. Przeznaczona zasadniczo na rynek międzynarodowy płyta Bastard Etno nagrana została w ciągu tygodnia a ukazała się w listopadzie 2009 r. "Bastard Etno" został uznany za najlepszy duński album w kategorii muzyki "world".

Tournée promocyjne obejmowało Danię i kraje niemieckojęzyczne: Austrię, Szwajcarię i Niemcy. W 2010 r. zespół wystąpił - o czym marzył od dawna - na słynnym duńskim festiwalu w Roskilde.

W listopadzie 2010 r. Afenginn gościł w Danii Franka Londona, lidera Klezmatic, z którym zagrali serię koncertów.

Muzycy Afenginnu wzięli także udział w projekcie baletowym – spektakl do muzyki zespołu wykonany został przez kompanię Cross Connection Ballet Company w 2010 r. Podczas przedstawień, które miały miejsce w Bellevue Teater, zespół wykonwał swoją muzykę na żywo.

W 2011 r. miała miejsce kolejna zmiana w składzie zespołu - na miejsce Aske Jacoby do Afenginn przyszedł Erik Olevik grający zarówno na gitarze basowej jak i kontrabasie. Już w nowym składzie zespół udał się na tournee po Kanadzie, później także koncertował w Danii i Niemczech.

W maju 2012 r. z okazji 10-lecia istnienia zespołu w Husets Teater w Kopenhadze odbyła się seria trzech koncertów pod tytułem "Decenniale" z udziałem zaproszonych muzyków - m.in. Benta Clausena i Madsa Hyhne, trzyosobowego chóru i tancerki, Kristiny Ougaard. Scenografią zajął się Samal Blak.

Latem 2012 r. Afenginn zarejestrował kolejny, piąty już w swojej karierze, album. Nowy materiał zaprezentowany został podczas jesiennego tournée po Danii i krajach niemieckojęzycznych.

Lux został wydany nakładem Westpark Music w styczniu 2013 r.


Kim Nyberg, mandolinista i kompozytor Afenginn, wywodzi się ze szwedzkiej społeczności zamieszkującej Finlandię. Urodził się w 1976 r. i choć wychowany w Finlandii, pracuje i mieszka w Kopenhadze od 1998 r.

Nyberg jest liderem dwóch zespołów: Afenginn i Danjal, komponuje również muzykę do sztuk teatralnych i filmów.

Basista Andrzej Krejniuk urodził się w Gdyni, ale na stałe mieszka w Danii. Ukończył studia (gitara basowa) - na Akademii Rytmicznej w Kopenhadzie. Jest doświadczonym muzykiem, gra zarówno jazz jak i world music. Oprócz zespołu Afenginn, którego był członkiem w latach 2001 - 2006 grał w projektach Lelo Nika i CTU.

Rasmus Kroyer klarnecista grupy jest również magistrem muzykologi Uniwersytetu Kopenhaskiego.

alfabet artystów

 

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Æ

Ø

Å