muzyka nordycka    Dania    L   Lukas Graham

Lukas Graham

Lukas Graham

Lukas Graham to duński zespół wykonujący muzykę łączącą elementy soulu, funku, hip-hopu oraz popu.

Tworzą go wokalista Lukas Graham Forchhammer, perkusista Mark Falgren, basista Magnus Larsson oraz keyboardzista Kasper Daugaard. Pierwotnie keybardzistą był Anders Kirk. Kiedy Kirk opuścił zespół w końcu 2011 r. prowizorycznie zastąpił go Morten Ristorp, producent BackBone Studioa w maju następnego roku znaleziono stałego keyboardzistę, którym okazał się być Kasper Daugaard.

Lukas Graham pojawili się na duńskiej scenie muzycznej w 2011 r. kiedy to członkowie grupy umieścili na Youtube dwa nakręcone w domu Lukasa Forchhammera filmy wideo: na pierwszym grupa wykonywała piosenkę "Criminal Mind" a na drugim "Drunk in the Morning".

Dzięki Youtube i Facebookowi a także występom na żywo w klubach Jazzklubben i Loppen w Christianii grupa zyskiwała coraz więcej fanów a wkrótce podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Copenhagen Records.

W październiku 2011 r. ukazał się ich pierwszy singiel, "Ordinary Things". Singiel lansowany był przez III Program duńskiego radia P3 i został pierwszym przebojem zespołu.

Jeszcze przed ukazaniem się debiutanckiego albumu Lukas Graham wyruszył na pierwsze tournée. W sumie grupa zagrała 45 koncertów, z czego trzy (wyprzedane) w prestiżowym kopenhaskim klubie Vega.

Nagrań do albumu dokonano w BackBone Studio. Autorami zawartych na nim piosenek byli Lukas Forchhammer, Stefan Forrest, Sebastian Fogh oraz Brandon Beal.

Album Lukas Graham ukazał się 26 marca 2012 r. debiutując od razu na pierwszym miejscu duńskiej listy najlepiej sprzedających się albumów. Płyta okazała się wielkim sukcesem, pozostała w klasyfikacji przez 89 tygodni, z czego 15 na pozycji pierwszej, już po pierwszym tygodniu sprzedaży uzyskując status złotej płyty.

Z pierwszego albumu wydano single "Ordinary Things", "Drunk In The Morning" oraz "Better Than Yourself (Criminal Mind Pt. 2)" i wszystkie trzy zostały niekwestionowanumi przebojami.

Potwierdzeniem sukcesu były liczne nagrody, w tym radiowej stacji P3 za największy przebój roku, magazynu muzycznego Gaffa - Gaffa przeznaczone dla najlepszego albumu, najlepszego debiutanta oraz płyty popowej a przede wszystkim prestżowa Danish Music Award dla Debiutanta Roku, grupa nominowana była także w kategoriach najlepszego duńskiego albumu, duńskiego twórcy piosenek (razem z BackBone), duńskiego wydawnictwa myzki pop, duńskiej grupy, artysty roku, otrzymała także nominację do nagrody publiczności.

Jesienią 2012 r. zespół udał się na pierwsze zagraniczne tournée, dając ponad 30 koncertów w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Francji, Belgii, Szwecji i Norwegii.

Pod koniec 2013 r. Lukas Graham podpisali kontrakt z wytwórnią Warner Bros. Records.

W lipcu 2014 r. pojawił się singiel "Mama Said". Piosenka od razu zajęła pierwsze miejsce listy najlepiej sprzedających się utworów pozostając w klasyfikacji przez 24 tygodnie.

W 2014 r. zespół wystąpił gościnnie w utworze duńskiego DJ'a i producenta Hedegaarda zatytułowanym "Happy Home" a w 2015 r. wziął udział w nagraniach do ""Søndagsbarn" hip-hopowej grupy Suspekt.

W czerwcu 2015 r. ukazała się druga płyta zespołu - Lukas Graham (Blue Album). Naturalnie album trafił od razu na pierwsze miejsce duńskiego zestawienia bestsellerowych albumów.

alfabet artystów

 

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Æ

Ø

Å