muzyka nordycka    Dania    B   Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

Ballet Mécanique to duński zespół muzyczny zaliczany do post-punku.

Ballet Mécanique, który zapożyczył swoją nazwę od projektu amerykańskiego kompozytora George Antheila oraz francuskiego malarza i filmowca Fernanada Légera, istniał w latach 1979 - 1982 a w jego skład wchodzili wokalista i multiinstrumentlista Martin Hall, perkusista Michael Karshøj oraz basista i skrzypek Morten Versner. Pierwsza wersja grupy nosiła nazwę Identity a różniła się od Ballet Mécanique tym, iż rolę perkusisty zamiast Michaela Karshøja pełnił Henrik Nordahl.

Debiutem Identity był występ - 9 listopada 1979 r. - na imprezie Concert Of The Moment. Z kolei właściwy Ballet Mécaniques zadebiutował w Rockmaskinen 9 lutego 1980 r.

Zespół nie trzymał się sztywno granic gatunku, mieszał w swojej twórczości elemnty post-punku i czystego punku ze sporą dozą innych wpływów. Za to teksty - jak przystało na punk - były pełne smutku, rozpaczy oaz "dziwaczności", które były wyrazem odczuwanej bezsilności oraz rozczarowania światem.

Zespół wyróżniał łatwo rozpoznawalny wokal oraz wyraźnie zauważalne pokrewieństwo z brytyjskimi grupmi tego okresu.

Pierwsze nagranie Ballet Mécanique - singiel "Avenues of Oblivion" wydany został przez Better Day Records w 1980 r. Debiutancki album - The Icecold Waters Of The Egocentric Calculation pojawił się w 1981 a wydany został przez wytwórnię CBS (reedycja ukazała się w 2006 r. nakładem Sony BMG). Drugi album - For w 1982 r. (CBS)

Ballet Mécanique wystąpił na znanych festiwalach punkowych jak Concerto de Nobrainos INSANOS (w 1980 r.) oraz Nosferatu Festival (w 1982 r.).

Grupa ogłosiła rozwiązanie podczas koncertu w klubie Saltlageret 15 października 1982 r.

alfabet artystów

 

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Æ

Ø

Å