muzyka nordycka Szwecja W Wizex

Wizex

Wizex

Wizex to szwedzki dansband pochodzący z miejscowości Osby w południowej Szwecji a działający od 1973 roku.

Pierwszy skład zespołu tworzyli wokalistka Kikki Danielsson, basista Mats Nilsson, gitarzyści Tommy Stiernfeldt i Tommy Carlsson, perkusista Jerker Nilsson oraz keyboardzista Lars Hagelin.

W ciągu swego istnienia skład Wizexu zmieniał się wielokrotnie, w zespole występowało kilka wokalistek, były to kolejno: wspomniana już Kikki Danielsson, Lena Pålsson, Charlotte Nilsson (Perrelli), Paula Pennsäter, Jessica Sjöholm, Anna Sköld (grająca także na instrumentach klawiszowych, perkusyjnych i gitarze); od 2011 roku z zespołem śpiewa Lina Wägbo.

Pierwsza płyta grupy zatytułowana "Skratta och le" ukazała się w 1974 roku ale na prawdziwy sukces Wizex musiał poczekać do 1977 roku i przełomowego występu w programie telewizyjnym "Nygammalt".

W 1978 roku Wizex wziął udział w Melodifestivalen z piosenką Miss Decibel zajmując drugie miejsce. Grupa jeszcze kilkakrotnie brała udział w konkursie: w 1992 roku z piosenką Jag kan se en ängel oraz w 1993 roku z Sjunde himlen (wokalistką była wówczas Lena Pålsson). W 1999 roku konkurs wygrała wokalistka grupy, Charlotte Nilsson (Perelli) z utworem Tusen och en natt.

Do największych przebojów grupy trzeba zaliczyć takie piosenki jak "Djupa vatten", "Miss Decibel", "Älska mig", "Om himlen och Österlen", "Flickan, jägarn och priset", "Jag måste nå min ängel", "Som en symfoni" oraz "När vi rör varann".

alfabet artystów

# A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S
T U V W X Y Z Å Ä Ö