muzyka nordycka    Szwecja    T   Tomas Ledin

Tomas Ledin

Tomas Ledin

Tomas Ledin to szwedzki piosenkarz, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów oraz producent muzyczny.

Tomas Folke Jonas Ledin, bo tak brzmi jego pełne nazwisko, urodził się 25 lutego 1952 r. w miejscowości Rätan w środkowej Szwecji a dorastał w położonym bardziej na południe Sandviken (w pobiżu miasta Gävle).

Muzyczną karierę rozpoczął wcześnie - jego pierwszy singiel zatytułowany "Då ska jag spela" ukazał się w 1972 r. Piosenka odniosła spory sukces i przyniosła młodemu piosenkarzowi popularność. W późniejszych latach przebojami stały się również "Blå, blå känslor" (wydana w 1973 r.), "Knivhuggarrock" (1975 r.), "Festen har börjat" (1976 r.) oraz "I natt är jag din" (1977 r.).

W 1975 r. Ledin zagrał w szwedzkiej produkcji musicalu "Godspell" i w tym samym roku Benny Andersson ze stojącej wówczas u szczytu popularności grupy ABBA zaoferował piosenkarzowi kontrakt płytowy z wytwórnią Polar Music. Podczas światowego tournée ABBY z lat 1979 - 1980 Ledin dołączył do ekipy jako chórzysta. Podczas koncertów wykonywał też swoją własną piosenkę zatytułowaną "Not Bad at All".

W 1980 r. Tomas Ledin z piosenką "Just nu!" (w wersji angielskiej zatytułowaną "Right Now!") wygrał Melodifestivalen, szwedzkie eliminacje do konkursu Eurowizji. W finale konkursu zajął miejsce dziesiąte.

W 1982 r. ukazał się utwór "Never Again", duet z byłą wokalistką ABBY Agnethą Fältskog. Agnetha zaśpiewała również kompozycję Ledina "Take Good Care of Your Children"; piosenka ta znalazła się wydanym w 1983 r. albumie wokalistki noszącym tytuł Wrap Your Arms Around Me. Z kolei "I Got Something" pojawił się na albumie Something's Going On drugiej wokalistki ABBY, Anni-Frid Lyngstad znanej jako Frida.

Mimo wsparcia członków ABBY piosenkarzowi nie udało się zaistnieć na światowym rynku muzycznym. I, mimo iż nadal cieszył się popularnością w rodzinnym kraju, w 1984 r. Ledin zdecydował się porzucić karierę piosenkarza i został producentem w wytwórni Record Station. Jako producent współpracował z takimi muzykami jak Pugh Rogefeldt i Magnus Uggla.

Po kilkuletniej przerwie Ledin zdecydował się na wydanie nowego albumu. Down on the Pleasure Avenue ukazał się w 1988 r. ale przeszedł raczej bez echa. Ledin, nieco rozczarowany ale zdecydowany wrócić do zawodu piosenkarza, zaczął przygotowywać piosenki na kolejną płytę - tym razem opatrzone szwedzkimi tekstami. Tillfälligheternas Spel ukazał się w roku 1990 r. Tworzenie w ojczystym języku okazało się być celnym posunięciem - w latach dziewięćdziesiatych Ledin odzyskał dawną popularność i do dziś odnosi w Szwecji sukcesy.

Trzeba także wspmnieć, że Tomas Ledin jest mężem córki Stiga Andersona, Marie i ma z nią dwóch synów - Johna i Theo.

alfabet artystów

 

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Å

Ä

Ö