muzyka nordycka Szwecja M Måns Zelmerlöw

Måns Zelmerlöw

Måns Zelmerlöw

Måns Zelmerlöw to szwedzki piosenkarz, aktor musicalowy oraz prezenter telewizyjny, zwycięzca Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015 roku.

Måns Petter Albert Sahlén Zelmerlöw urodził się 12 czerwca 1986 roku w Lund, mieście położonym w południowej części Szwecji. Jego matka, Birgitta Sahlén, wykłada na lokalnym Uniwersytecie a ojciec, Sven-Olof Zelmerlöw, jest chirurgiem. Måns ma jedną siostrę - Fanny.

Måns wychował się słuchając muzyki popowej - do jego ulubionych wykonawców należeli Elton John i Michael Jackson. Jako nastolatek uczył się gry na gitarze.

Måns jest weteranem konkursów telewizyjnych: w 2005 roku wziął udział w lokalnej wersji "Idola" kończąc na piątym miejscu, rok później zajął pierwsze miejsce w szwedzkiej edycji "Tańca z gwiazdami" (jego partnerką była Maria Karlsson).

W tym samym roku zagrał główną rolę - Danny'ego Zuko - w wystawionym w Malmö musicalu "Grease". Otrzymał też upragniony konktrakt płytowy - z wytwórnią M&L Records.

W 2007 roku po raz pierwszy wystartował w Melodifestivalen, szwedzkich eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowzji. Wykonywana przez niego piosenka "Cara Mia" zajęła trzecie miejsce za grupą The Ark oraz Andreasem Johnsonem.

Piosenka wydana została na singlu, debiutując na dziewiątym miejscu szwedzkiej listy bestsellerowych singli a po miesiącu awansując na pozycję pierwszą. "Cara Mia" zamieszczona została na debiutanckim albumie piosenkarza, noszącym tytuł Stand By For..., który ukazał się w maju 2007 roku. Płyta od razu znalazła się na pierwszej pozycji Sverigetopplistan, szwedzkiego zestawienia najlepiej sprzedających się albumów, pozostając w klasyfikacji przez 29 tygodni.

Jako single wydane zostały jeszcze trzy piosenki z albumu: "Work of Art (Da Vinci)", "Brother oh Brother" oraz "Miss America".

"Stand By For..." we wrześniu 2007 roku wydany został również w Polsce.

Jesienią 2007 roku piosenkarz poprowadził przeznaczony dla dzieci konkurs piosenki Lilla Melodifestivalen. Wziął także udział w musicalu "Footloose".

W 2008 roku Måns po raz pierwszy pojawił się w Polsce biorąc udział w koncercie Hity na Czasie, wystąpił także w kilku programach telewizyjnych. W sierpniu znalazł się wśród uczestników festiwalu w Sopocie - podczas konkursu wykonał piosenkę "Brother oh Brother".

W marcu 2009 roku Måns ponownie wystartował w Melodifestivalen z piosenką "Hope & Glory". Tym razem również dostał się do finału, w którym zajął czwarte miejsce.

Wkrótce po zakończeniu konkursu ukazał się drugi album Månsa noszący tytuł MZW. Podobnie jak debiut również "MZW" znalazła się na pierwszym miejscu Sverigetopplistan. I również ta płyta wydana została w Polsce.

W tym samym roku Måns zagrał rolę Romea w musicalu opartym na sztuce Williama Szekspira. Premiera spektaklu miała miejsce w grudniu 2009 roku w sztokholmskim teatrze Göta Lejon.

W 2010 roku Måns nie startował w Melodifestivalen ale został poproszony do pełnienia - obok Dolpha Lundgrena i Christine Meltzer - roli prezentera.

W listopadzie 2010 roku ukazała się jego trzecia płyta - Christmas with Friends zawierająca wersje znanych piosenek o tematyce "gwiazdkowej" oraz dwa oryginalne utwory autorstwa samego Månsa.

Przez trzy sezony - w latach 2011, 2012 i 2013 - Måns był prezenterem popularnego programu telewizyjnego Allsång på Skansen.

W marcu 2013 roku ukazał się pierwszy singiel z planowanego czwartego albumu piosenkarza - utwór zatytułowany "Broken Parts". Drugi singiel - "Beautiful Life" - wydany został we wrześniu 2013 roku a sam album noszący tytuł Barcelona Sessions ukazał się dopiero w lutym następnego roku, już po pojawieniu się trzeciego singla - "Run For Your Life". Płyta już tradycyjnie zajęła pierwsze miejsce zestawienia Sverigetopplistan ale ostatecznie okazała się komercyjną porażką znikając z klasyfikacji już po dwóch tygodniach.

Pod koniec 2013 roku Måns objął jedną z głównych ról w nowej wersji szwedzkiego musicalu "Spök" - obok niego wystąpili popularny tenor Loa Falkman oraz wokalistki Sussie Eriksson i Lena Philipsson.

W marcu 2015 roku Måns kolejny raz znalazł się wśród uczestników Melodifestivalen. Trzeci raz okazał się szczęśliwy - wykonywana przez niego piosenka "Heroes", której autorami byli Anton Malmberg Hård af Segerstad, Joy Deb i Linnea Deb zajęła pierwsze miejsce zapewniając mu udział w Konkursie Piosenki Eurowizji. Podczas finału Konkursu Måns zdobył 365 punktów co przyniosło mu pewne zwycięstwo.

W czerwcu tego samego roku ukazał się czwarty album piosenkarza, Perfectly Damaged. Jak i poprzednie tak i ten album wydany został w naszym kraju.

W maju 2016 roku Måns razem z Petrą Mede poprowadził odbywający sie w Sztokholmie finał Konkursu Piosenki Eurowizji. Przy tej okazji zaprezentował też nowy singiel - piosenkę zatytułowaną Fire In the Rain.

Latem tego samego roku Måns dwukrotnie wystąpił w Polsce: 23 lipca na Open Hair Festival w Sieradzu i 28 sierpnia w Kielcach na festiwalu Magiczne zakończenie wakacji.

W grudniu 2016 roku wydany został piąty studyjny album Månsa noszacy tytuł Chameleon. Jak do tej pory jako single ukazały się trzy piosenki: wspomniana już "Fire in the Rain, Hanging on to Nothing oraz Glorious.

W ramach promocyjnego tournée 30 kwietnia 2017 roku Måns da koncert w warszawskim klubie "Stodoła".

alfabet artystów

# A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S
T U V W X Y Z Å Ä Ö