muzyka nordycka    Szwecja    H   Hootenanny Singers

Hootenanny Singers

hootenanny_singers

Hootenanny Singers to szwedzka grupa muzyczna istniejąca w latach 1961 - 1974, reaktywowana na krótko w 1979 r.

Hootenanny Singers postrzegani byli jako rodzima wersja amerykańskich grup folkowych w rodzaju The Kingston Trio i cieszyli się w Szwecji sporą popularnością.

Zespół powstał w 1961 r. w miejscowości Västervik. Pierwotnie nosił nazwę Westbay Singers (Westbay to angielskie tłumaczenie szwedzkiego Västervik). Grupę tworzyli Hansi Schwarz (Hans Carl Schwarz, ur. w 1942 r., zm. w 2013 r.) - wokal, gitara, Björn Ulvaeus - wokal, gitara dwunastostrunowa, Johan Karlberg zm. 1992)- wokal i gitara sześciostrunowa oraz Tonny Roth (Sven Villy Tonny Roth, ur. 1943 r.) - wokal, gitara basowa.

W 1963 r. Hootenanny Singers wzięli udział w konkursie młodych talentów "Plats på Scen". Podczas konkursu zwrócił na nich uwagę Stig Anderson i zaproponował im kontrakt płytowy z założoną przez siebie wytwórnią Polar.

Pierwszy album Hootenanny Singers ukazał się w 1964 r. i zawierał piosenkę do tekstu poety Dana Anderssona z muzyką Gunnara Turessona - "Jag väntar vid min mila" zaśpiewana przez Björna Ulvaeusa. Z tego samego roku pochodzi ich przebój "Gabrielle", znany również poza granicami Szwecji. Melodia została zapożyczona z piosenki "Pust wsiegda budiet sonce/Zawsze niech będzie słońce", skomponowanej przez Arkadija Ostrowskiego.

Oprócz "Gabrielle" największymi przebojami grupy były "I lunden gröna", "Marianne", "Mårten Gås" a także "Omkring tiggar'n från Luossa". W sumie Hootenanny Singers umieścili na Svensktoppen, radiowej liście przebojów, około 40 piosenek. Odbyli też liczne tournée po folkparkach.

Po koniec lat sześćdziesiątych z Hootenanny Singers odszedł Johan Karlberg, nieco później z grupą pożegnał się Björn Ulvaeus a Tonny i Hansi kontynuowali pracę w zespole do 1974 r.

W 1979 r. Hootenanny Singers reaktywowali się w składzie Hansi Schwarz, Tonny Roth, Martin Arnoldi i Eoin Clancy. Nagrali dwa albumy ale nigdy nie udało się im odzyskać dawnej popularności.

alfabet artystów

 

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Å

Ä

Ö