muzyka nordycka Szwecja C Charlotte Nilsson Perrelli

Charlotte Nilsson Perrelli

Charlotte Nilsson Perrelli

Charlotte Nilsson Perrelli to szwedzka piosenkarka, zwyciężczyni konkursu piosenki Eurowizji w 1999 roku.

Anna Jenny Charlotte Nilsson - bo tak brzmi jej pełne nazwisko – urodziła się 7 października 1974 roku w Hovmantorp w południowej Szwecji.

W wieku lat trzynastu Charlotte została wokalistką lokalnego dansbandu, Bengt-Ingvars. Wkrótce przeniosła się do sąsiedniego Växjö, gdzie zaczęła uczęszczać do kształcącej przyszłych artystów szkoły średniej jednocześnie śpiewając z dansbandami: najpierw z zespołem Kendix (1992 r.), później - w latach 1994 - 1997 - z grupą Andersa Engberga. Właśnie podczas występu Björna Hedströma z zespołu Anders Engberg na Melodifestivalen w 1995 r. Charlotte po raz pierwszy pojawiła się na tym konkursie, śpiewając w chórku towarzyszącym Hedströmowi.

Charlotte wzięła udział w nagraniu dwóch albumów zespołu Andersa Engberga, po czym, w 1997 r., przeniosła się do innego popularnego dansbandu – Wizex.

Współpraca z Wizexem trwała dwa lata lata. Charlotte nagrała z nimi albumy "Mot nya mål" oraz "Tusen och en natt". Płyta "Mot nya mål" otrzymała nominację do nagród szwedzkiego przemysłu muzycznego Grammi. Dzięki Wizexowi - jednemu z najpopularniejszych szwedzkich dansabandów – Charlotte zdobyła też duże doświadczenie sceniczne.

W 1999 r. startująca solo z piosenką "Tusen och en natt" Charlotte zajęła pierwsze miejsce w Melodifestivalen – szwedzkich eliminacjach do konkurusu Eurowizji. Charlotte zdobyła również pierwsze miejsce w finale konkursu (konkursowa piosenka została przemianowana na "Take Me To Your Heaven") a jej solowa kariera zaczęła nabierać rozpędu.

Po zwycięstwie w konkursie Eurowizji piosenkarka odbyła promocyjne tournée po Europie i krajach Bliskiego Wschodu, rozpoczęła też pracę nad pierwszą solową płytą.

Album Charlotte ukazał się w 1999 roku. Na pierwszy singiel wybrana została piosenka "I Write You a Lovesong". Tym razem promocyjne tournée obejmowało nie tylko Europę ale także Japonię i Nową Zelandię.

W 2001 r. Charlotte wydała drugi album, Miss Jealousy, zawierający m.in. piosenki "You Got Me Going Crazy" napisaną przez Johana Aberga i Paula Reina oraz "Light of my Life".

W 2003 r. Charlotte wyszła za mąż, zmieniając nazwisko na Perrelli.

W 2004 r. ukazał się trzeci album piosenkarki zatytułowany Gone Too Long, nagrany z udziałem znanych szwedzkich producentów, m.in. Jörgena Elofssona. Płyta zadebiutowała na 11 miejscu listy bestsellerów i pozostała na niej przez 3 tygodnie. Pierwszym singlem z albumu była piosenka "Broken Heart", później jako single wydane zostały także "Million Miles Away", "Gone Too Long" oraz "Flashdance". Latem 2004 toku Charlotte w towarzystwie takich wykonawców jak Robert Wells i Jill Johnson wzięła udział w tournée Rhapsody in Rock.

Kolejny album, wydany w 2006 r. I din röst zawierał covery piosenek słynnej szwedzkiej wokalistki jazzowej, Moniki Zetterlund, a także napisaną przez samą Charlotte tytułową piosenkę "I din röst". Album pojawił się na 1 tydzień na liście bestsellerów, na miejscu 29.

W marcu 2008 r. Charlotte ponownie wygrała Melodifestivalen, tym razem z piosenką Hero zapewniając sobie udział w konkursie Eurowizji. Podczas europejskiego finału zajęła odległe, osiemnaste miejsce. Jednak w Szwecji "Hero" cieszył się wielką popularnością zostając najlepiej sprzedającycm się szwedzkim singlem 2008 roku.

Wydany w kwietniu 2008 r. album Hero, oprócz konkursowej piosenki zawierał też m.in. wydane jako single utwory "Addicted" oraz "Bullet".

8 sierpnia 2008 roku Charlotte wystąpiła w konkursie Sopot Hit Festiwal, gdzie zajęła piąte miejsce wykonując piosenkę "Hero".

W lecie 2008 r. w towarzystwie Roberta Wellsa udała się ponownie na tournée Rhapsody in Rock. Dała również koncert w Pekinie podczas igrzysk olimpijskich. Charlotte skorzystała z tej okazji by podpisać kontrakt płytowy z chińską wytwórnią i tym sposobem album "Hero" wkrótce ukazał się na rynku chińskim. Na początku 2009 r. Charlotte, w ramach promocji albumu, wystapiła w kilku chińskich programach telewizyjnych.

W listopadzie tego samego roku ukazał się jej album z piosenkami gwiazdkowymi zatytułowany Rimfrostjul.

W czerwcu 2010 r. z okazji ślubu księżniczki Victorii Charlotte w duecie z piosenkarzem Magnusem Carlssonem nagrała utwór "Mitt livs gemal".

W 2012 r. z piosenką "The Girl" startowała po raz kolejny w Melodifestivalen – jednak tym razem nie zakwalifkowała się do finału. W tym samym roku ukazał się jej siódmy album zatytułowany The Girl zwierający m.in. piosenkę "Little Braveheart" zaśpiewaną w duecie z belgijską piosenkarką Kate Ryan.

Charlotte Perrelli często pojawia się w telewizji i to nie tylko w charakterze piosenkarki: dwa razy była prezenterką Melodifestivalen (w latach 2003 i 2004), była także jurorką telewizyjnych konkursów służących odkrywaniu nowych talentów jak Super Troupers, Idol czy Talang.

Kilka razy wystąpiła również na scenie w rolach musicalowych: w 2003 zagrała w inscenizacji "Jesus Christ Superstar", w 2004 r. wcieliła się w Piękną w musicalu "Piękna i Bestia" a w 2012 r. zagrała Evę Perón w "Evicie".

W 2003 r. Charlotte wyszła za mąż za restauratora Nicolę Perrellego (prawdziwe nazwisko Ingrosso). Z tego małżeństwa ma dwoje dzieci. W roku 2013 urodziła trzecie dziecko, którego ojcem jest jej aktualny partner, Anders Jensen.

alfabet artystów

# A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S
T U V W X Y Z Å Ä Ö