muzyka nordycka    Norwegia    R   Radka Toneff

Radka Toneff

Radka Toneff

Ellen Radka Toneff to norweska wokalistka i kompozytorka jazzowa.

Urodziła się 25 czerwca 1952 r. a zmarła 21 października 1982 r.

Radka była córką Bułgara mieszkającego w Norwegii Toniego Toneffa - śpiewaka, pilota i technika radiowego oraz Norweżki - Lilly-Ann Drivenes.

Urodzona w Oslo Radka wychowywała się w Lambertseter i Kolbotn. W latach 1971 - 1975 studiowała muzykę w Konserwatorium w Oslo jednocześnie śpiewając w jazz-rockowej grupie Unis. Jazzem zainteresowała się po poznaniu takich muzyków jak Erik i Jon Balke a także Jon Eberson

Później uformowała swoją własną grupę - Radka Toneff Kvintett - działającą w latach 1975 – 1980. Skład kwintetu był płynny, grali w nim kontrabasista Arild Andersen, pianiści Jon Balke i Lars Jansson, gitarzysta Jon Eberson, perkusiści Jon Christensen, Svein Christiansen i Pål Thowsen.

Pierwszy album Radki - Winter Poem ukazał się w 1977 r. Płyta ta przyniosła jej nagrodę Spellemannsprisen w kategorii najlepszej wokalistki. Drugi - It Don't Come Easy

Począwszy od 1979 r. Radka współpracowała z mieszkającym w Szwecji amerykańskim pianistą Steve Dobrogoszem. Właśnie z Dobrogoszem nagrała swój najbardziej znany album - Fairytales.

W 1980 r. Radka wzięła udział w Melodifestivalen - norweskich eliminacjach do konkursu Eurowizji wykonując napisaną przez Ole Pausa piosenkę "Parken".

W 1981 Radka Toneff w towarzystwie Arilda Andersena gościła na festiwalu Jazz Jamboree.

Przez kilka lat Radka była związana z Andersenem, związek ten jednak zakończył się - w momencie jej śmierci Radka byla z perkusistą Audunem Kleive.

W głosowaniu zorganizowanym w listopadzie 2011 r. przez dziennik "Morgenbladet" album "Fairytales" został wybrany najlepszym norweskim albumem wszechczasów.

alfabet artystów

#

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Æ

Ø

Å

portale muzyczne

sklepy internetowe

listy przebojów - statystyki

stacje radiowe

festiwale

wytwórnie płytowe