muzyka nordycka    Norwegia    J   Jon Balke

Jon Balke

Jon Balke

Jon Balke to norweski pianista i kompozytor jazzowy.

Jon Georg Balke urodził się 7 czerwca 1955 r. w miejscowości Furnes w południowo-wschodniej części Norwegii. Jego starszy brat, Erik Balke, również został muzykiem jazzowym - jego instrumentem jest saksofon.

Jon zaczynał od fortepianu klasycznego, ale wcześnie zaczęły go interesować inne gatunki muzyczne i w wieku 12 lat zaczął grać bluesa. Wcześnie zaczął również karierę zawodowego muzyka - jako osiemnastolatek został członkiem kwartetu kontrabasisty Arilda Andersena. Z Andersenem Balke nagrał płytę Clouds In My Head (z 1975 r.) a z kierowaną przez niego grupą Masqualero kolejne dwa albumy: Masqualero (z 1983 r.) oraz Bande à part (z 1986 r.).

W latach osiemdziesiątych, oprócz udziału w Masqualero, Jon Balke grał w grupie wokalistki Radki Toneff, w wykonującym muzykę afrofusion zespołem E´olén oraz Oslo 13.

Pod koniec lat osiemdziesiątych Balke zaczął się koncentrować na własnych projektach jak trio JøKleBa, w skład którego wchodzili także perkusista Audun Kleive i trębacz Per Jørgensen (album "On and On" z 1991 r.) oraz Magnetic North Orchestra.

W 1992 r. Balke utworzył perkusyjną grupę Batagraf. Współpracował też z takimi muzykami jak włoski kontrabasista Furio Di Castri, również właski trębacz Paolo Fresu i szwajcarki perkusista Pierre Favre (album "Mythscapes" z 1995 r.), z kwartetem smyczkowym Cikada (płyta "Rotor" z 1998 r.), z Duńczykami saksofonistą Larsem Møllerem i perkusistą Mortenem Lundem ("Trialogue" z 2003 r.), z wokalistką Aminą Alaoui (album "Siwan" z 2009 r.) z Hansem Ulrikiem, Benjeminem Koppelem, perkusistą Alexem Rielem i szwedzkim kontrabasistą Palle Danielssonem (album "The Adventures of a Polar Expedition" z 2010 r.).

Jon Balke był także twórcą serii multimedialnych koncertów zatytułowanych "Ekstremjazz" zorganizowanych podczas festiwalu Vossajazz, łaczących muzykę z pokazami sportów ekstremalnych.

alfabet artystów

#

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Æ

Ø

Å

portale muzyczne

sklepy internetowe

listy przebojów - statystyki

stacje radiowe

festiwale

wytwórnie płytowe