muzyka nordycka    Norwegia    J   Jarle Bernhoft

Jarle Bernhoft

Jarle Bernhoft

Jarle Bernhoft (lub Bernhoft - jako że w pewnym momencie zaczął używać tylko nazwiska) to norweski multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i autor tekstów.

Urodził się 27 czerwca 1976 r. w Nittedal, we wschodniej Norwegii, ale od dawna mieszka w Oslo.

Pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach, jego ojciec był śpiewakiem operowym.

Zanim zdecydował się na karierę solową był wokalistą rockowych zespołów Explicit Lyrics oraz SPAN.

Współpracował również z takimi artystami jak Kristin Asbjørnsen, Siri Gjære, Hanne Hukkelberg, Dadafon, Karl Seglem, Bigbang, jazzowym sekstetem Køhn/Johansen, był także członkiem zespołu rockabilly Green Granadas.

Karierę solową rozpoczął wydaniem jesienią 2008 r. albumu Ceramik City Chronicles. Jako że Jarle był już znaną postacią na norweskiej scenie muzycznej jego solowa płyta zadebiutowała na dobrym, czwartym miejscu listy najlepiej sprzedających się albumów, pozostając 11 tygodni w zestawieniu. Jak widać, album spodobał się publiczności, choć przemiana frontmana zespołu rockowego w wokalistę soulowego mogła zaskoczyć. Album został również dobrze przyjęty przez krytyków muzycznych, a Jarle zaczął umocniać swoją pozycję rozwijając intensywną działalność koncertową - a jak wiemy (gościliśmy go również w Polsce) - na scenie jest wręcz fenomenalny.

W styczniu 2010 r. ukazał się podwójny album koncertowy zatytułowany 1:Man 2:Band; część pierwszą wydawnictwa stanowią nagrania z solowego występu Jarle w Kampen Bistro w Oslo, na część drugą składają się nagrania, w których wokaliście towarzyszy zespół, pochodzące częściowo z koncertu w sali Rockefeller w Oslo a częściowo z festiwalu jazzowego w Molde.

Rok później artysta wydał drugi album studyjny - Solidarity Breaks, o nowocześniejszym brzmieniu niż debiutancki. Płyta zebrała generalnie bardzo dobre recenzje, a publiczność przyjęła ją wręcz entuzjastycznie. Album zadebiutował na drugim miejscu norweskiej listy bestsellerów i pozostaje w zestawieniu do chwili obecnej, czyli już ponad rok.

Umieszczone na You Tube wideoklipy - generalnie są to występy na żywo wokalisty - zwróciły uwagę amerykańskich producentów telewizyjnych, co zaowocowało zaproszeniem Jarle do uczestnictwa w programie prowadzonym przez Ellen DeGeneres (arysta wykonał piosenkę "C'mon Talk").

Uzupełnieniem dyskografii Jarle jest wydana pod koniec 2011 r. koncertowa płyta Walk With Me, zawierająca nagrania z dwóch koncertów, na których wokaliście towarzyszyła orkiestra radia norweskiego (KORK).

Potwierdzeniem sukcesu albumu "Solidarity Breaks" było uhonorowanie Jarle dwiema nagrodami Spellemannprisen (norweski odpowiednik Grammy) - dla muzyka roku i wokalisty roku. Otrzymał także fundowane przez koncert naftowy Statoil stypedium w niebagatelnj wyskosci miliona norweskich koron przeznaczone na rozwijanie kariery poza granicami Norwegii.

Wiosną 2014 r. ukazał się trzeci solowy album piosenkarza zatytułowany Islander.

alfabet artystów

 

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Æ

Ø

Å