muzyka nordycka    Norwegia    A   Anja Garbarek

Anja Garbarek

Anja Garbarek

Anja Garbarek to norweska wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów.

Urodzona 20 lipca 1970 r. w Oslo Anja jest córką sławnego skasofonisty Jana Garbarka oraz Vigidis Garbarek. Wychowywała się na przedmieściach Oslo - najpierw w Romsås a kiedy miała 13 lat rodzina przeniosła się do Frogner.

Początkowo Anja myślała o zawodzie aktorki jednak, jak sama mówi, potrzebowała czegoś bardziej twórczego, czegoś co pozwoliłoby się jej w pełni wypowiedzieć. I tak Anja zaczęła pisać piosenki a aktorstwo zamieniła na karierę piosenkarki. Według słów samej piosenkarki największy wpływ na nią miały takie wokalistki jak Laurie Anderson, Billie Holliday, Kate Bush i Kanadyjka Dalbello.

Anja zadebiutowała w 1992 r. albumem Velkommen inn. Jak dotąd jest to jej jedyna płyta z norweskimi tekstami, wszystkie kolejne nagrała już w języku angielskim.

O ile muzykę zawartą na jej debiutanckim albumie można określić jako czysto popową, wydany w 1996 r. Balloon Mood to mieszanka popu, trip-tropu i muzyki elektronicznej znacząca początek osobistego stylu Anji. Płyta powstała przy współpracy brytyjskiego muzyka Mariusa de Vriesa.

Jej trzecia płyta – Smiling & Waving, której producentem był brytyjski muzyk Steven Wilson pojawiła się w 2001 r. i przyniosła Anji najbardziej prestiżową norweską nagrodę muzyczną - Spellemannpris (w kategorii "Åpen klasse" - "otwartej").

Po dość długiej, bo czteroletniej przerwie, ukazał się nagrany przy współpracy z islandzkim muzykiem Gislim Kristjanssonem album Briefly Shaking.

Ostatnią płytą w dorobku Anji pozostaje Angel-A ścieżka filmowa dzieła francuskiego reżysera Luca Bessona pod tym samym tytułem.

O ile Anja dość rzadko wydaje swoje własne albumy jej głos można usłyszeć na płytach zaprzyjaźnionych muzyków: norweskiego zespołu Satyricon (utwory: "Angstridden", "Mental Mercury" i "Black Lava" z płyty "Volcano" z 2002 r.,), włoskiej pianistki Rity Marcotulli (album "Koinè" z 2003 r.), brytyjskiego muzyka Roberta Wyatta ("Cuckooland" z 2003 r., "Comicopera" z 2007 r.), norweskiej grupy Wibutee (utwór "The Ball" z płyty "Sweet Mental") i Steve Jansena (utwór "Cancelled Pieces" z albumu "Slope" z 2008 r.).

Anja wyszła za mąż za brytyjskiego inżyniera dźwięku Johna Mellisona, ze związku tego urodziła się córka.

alfabet artystów

#

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Æ

Ø

Å