muzyka nordycka    Norwegia    A   Ane Brun

Ane Brun

Ane Brun

Ane Brun to norweska - acz mieszkająca i pracująca w Szwecji - wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów.

Ane, której prawdziwe nazwisko brzmi Ane Brunvoll, urodziła się 10 marca 1976 r. w Molde, w zachodniej części Norwegii. Pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach - jest córką wokalistki i pianistki jazzowej Inger Johanne Brunvoll, wokalistką jest również jej młodsza siostra, Mari Kvien Brunvoll.

W 1995 r. opuściła rodzinne miasto i przez kilka lat dzieliła swój czas pomiędzy Bergen (gdzie studiowała język hiszpański, prawo i muzykę), Oslo i Barcelonę.

W tym czasie zaczęła tworzyć piosenki. Pierwsze demo zarejestrowała w Bergen i tam też po raz pierwszy wystąpiła przed publicznością.

Jako że zdecydowała się przenieść do Szwecji (od 2001 r. mieszka na stałe w Sztokholmie) jej pierwsza płyta została nagrana już tam - częściowo w Uppsali a częściowo w Sztokholmie.

Debiutancki album, Spending Time With Morgan, ukazał się w maju 2003 r., a wydany został przez wytwórnię DetEtMine Records, założoną przez samą Ane, Ellekari Larsson (The Tiny) i kanadyjską piosenkarkę Wendy McNeill.

Debiut młodej piosenkarki został uznany za obiecujący, ale prawdziwy sukces przyniósł Ane dopiero następny album, wydany w 2005 r. - A Temporary Dive. Płyta znalazła się na listach najlepiej sprzedajacych się albumów w Norwegii - debiutując na pozycji pierwszej i pozostając w zestawieniu przez 38 tygodni - oraz w Szwecji, gdzie pojawiła się na pozycji 12 i figurowała na liście przez 7 tygodni.

Producentką albumu, podobnie jak poprzedniego, była Katharina Nuttall.

"A Temporary Dive" ukazał się również nieco później w Wielkiej Brytanii, USA i Japonii, wszędzie spotykając się z bardzo dobrym przyjęciem krytyków muzycznych.

Potwierdzeniem sukcesu było przyznanie Ane nagrody Spellemanpris, norweskiego odpowiednika Grammy Award dla Artystki Roku.

Jeszcze w tym samym, 2005 r. roku Ane wydała płytę Duets, zawierającą, zgodnie z tytułem, piosenki nagrane w duecie z zaprzyjaźnionymi artystami.

Oprócz umieszczonego już na płycie "A Temporary Dive" duetu z kanadyjskim piosenkarzem Ronem Sexmithem "Song No. 6", album zawiera rezultaty współpracy Ane m.in. z Teiturem (piosenka "Rubber & Soul"), francuskim muzykiem Jonathanem Morali znanym pod pseudonimem Syd Matters czy Kanadyjką Wendy McNeill.

Największym powodzeniem (22 tygodnie na norweskiej liście bestsellerowych singli, z czego 6 na pozycji pierwszej) cieszyła się jednak piosenka "Lift Me", nagrana wspólnie z norweskim zespołem Madrugada, przynosząc Ane kolejną nagrodę Spellemannpris.

Od początku swojej kariery Ane prowadzi intensywną działność koncertową a jej koncerty przyjmują bardzo różną formę – od intymnych występów solowych, kiedy to wokalistka akompaniuje sobie na gitarze do spektakli, podczas których towarzyszy jej orkiestra.

Koncerty zarejestrowane w trakcie trasy, podczas której Ane akompaniował kwintet smyczkowy, ukazały się w 2007 r. w formie płyty zatytułowanej Live In Scandinavia. Album zawiera piosenki z dwóch pierwszych albumów Ane w aranżacjach na smyczki autorstwa Malene Bay – Foged.

Rok później, w marcu 2008 r., ukazała się kolejna studyjna płyta Ane – Changing Of The Seasons. Płyta powstała przy udziale islandzkiego producenta Valgeira Sigurðssona, a autorem aranżacji smyczkowych był znany amerykański muzyk Nico Muhly. Piosenki zawarte na płycie ukazały się również kilka miesięcy później w wersji akustycznej – album ten nosi tytuł "Sketches".

Kolejne wydawnictwo, zawierające DVD oraz płytę CD, zatytułowane Live At Stockholm Concert Hall ukazało się jesienią 2009 r.

We wrześniu 2012 r. ukazała się studyjna płyta It All Starts With One, która można zaliczyć do jej największych sukcesów, zarówno artystycznych jak i komercyjnych. Album przyniósł jej także kolejną, trzecią nagrodę Spellemennpris - dla Artystki Roku a także nominację do Nordic Music Awards.

Ostatni w dorobku artystki studyjny album When I'm Free pojawił się dokłdnie trzy lata później, we wrześniu 2015.

Dyskografię Ane uzupełniają: wydana w maju 2013 r. dwupłytowa składanka typu "the best of" zatytułowana Songs 2003 - 2013, będąca podsumowaniem trwającej dziesięć lat kariery piosenkarki oraz zawierający nigdy dotychczas niewydane piosenki album Rarites, który ukazał się w październiku 2013 r.

alfabet artystów

#

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Æ

Ø

Å