powrót na stronę główną

13 maja 2017 r.

Salvador Sobral
Salvador Sobral

Finał Konkursu Piosenki Eurowizji 2017

Dzisiaj w stolicy Ukrainy Kijowie miał miejsce finał tegorocznej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji.

Poprowadzili go Ołeksandr Skiczko, Wołodymyr Ostapczuk i Timur Mirosznyczenko.

W trakcie trzygodzinnego show wystąpiło 26 wykonawców. Dwudziestu wyłoniły półfinały, które miały miejsce 9 i 11 maja, a pozostała szóstka - reprezentanci tzw. "Wielkiej Piątki" - Manel Navarro z Hiszpanii, Alma z Francji, Lucie Jones z Wielkiej Brytanii, Francesco Gabbani z Włoch, Levina z Niemiec oraz przedstawiciele gospodarzy - zespół O.Torvald - mieli już regulaminowo zapewnione miejsce w finale.

Piewsze miejsce zajął reprezentant Portugalii Salvador Sobral z piosenką Amar Pelos Dois, drugie - przedstawiciel Bułgarii Kristian Kostov z Beautiful Mess a na pozycji trzeciej znalazł się reprezentujący Mołdawię zespół Sunstroke Project z utworem Hey Mamma.

Kraje skandynawskie wypadły w tym roku lepiej niż w zeszłym: w finale znalazła się reprezentująca Danię Anja (Nissen), która zaśpiewała piosenkę Where I Am, ekipa Norwegii, na którą składali się producent JOWST oraz wokalista Aleksander Walmann z Grab the Moment oraz Robin Bengtsson ze Szwecji z I Can't Go On.

W półfinałach odpadli przedstawiciele Finlandii - duet Norma John z piosenką Blackbird oraz reprezentująca Islandię Svala z utworem Paper.