muzyka nordycka    Dania    T   Turboweekend

Turboweekend

Turboweekend

Turboweekend to duński zespół elektrorockowy.

Grupa powstała w 2006 r. w Kopenhadze, a jej założycielami byli wokalista Silas Bjerregaard (ur. 1982 r.), basista Morten Køie (ur. 1981 r.) oraz perkusista Martin Øhlers Petersen (ur. 1980 r.). Keybordzista Anders Stig Møller, który pierwotnie wspomagał Turboweekend na scenie podczas tournée. oficjalnie został członkiem zespołu w trakcie nagywania trzeciej płyty, "Fault Lines".

W początkach istnienia grupy muzycy kryli się pod pseudonimami - Silas używał nazwiska Ivan Skavinsky, Morten - Oliver Switchdance a Martin - Jay Declan.

Piosenka "Into You", która okazała się być pierwszym przebojem radiowym tria, została nagrana w początkach 2006r.; w kwietniu tego roku, w klubie "Basement", miał miejsce pierwszy występ na żywo zespołu. Stopniowo Turbowekend zdobywał coraz większą popularność w środowisku klubowym Kopenhagi. W lipcu 2007 r. grupa wystąpiła na festiwalu w Roskilde, a w październiku, nakładem wytwórni Copenhagen Records ukazał się ich pierwszy album - Night Shift.

Oprócz wspomnianego już "Into You" jako single wydane dwa inne utwory z płyty - "Wash Out" i "Glowing Vision".

Acz na sukces komercjalny Turboweekend musiał jeszcze nieco poczekać - płyta nie dostała się na listę czterdziestu najlepiej sprzedających się albumów - ich debiut nie przeszedł niezauważony. "Night Shift" został dobrze przyjęty przez recenzentów. Dziennikarz magazynu muzycznego "Gaffa" ocenił, że album może przypaść do gustu zarówno zwolennikom indie rocka jak i fanom muzyki klubowej.

Zespół uzyskał nominację do przyznawanej przez III Program duńskiego radia nagrody "P3 Guld" oraz do nagrody Zulu Awards, fundowanej przez II program telewizji - obie w kategorii debiutanta roku.

Bardzo szybko muzycy rozpoczęli pracę nad drugim albumem.

Pod koniec 2008 r. ukazał się pierwszy singiel - piosenka "After Hours", a sam album, zatytułowany Ghost Of A Chance wydany przez Mermaid Records (wytwórni należącej do Sony Music) pojawił się w sprzedaży 23 marca 2009 r.

Płyta zadebiutowała na 32 miejscu zestawienia bestsellerowych albumów, najwyżej znalazała się na pozycji 19 i pozostała w klasyfikacji przez 23 tygodnie (ostatecznie otrzymując status złotej płyty).

Krytycy muzyczni przyjeli album bardzo życzliwie. Jak stwierdził recenzent „Gaffy”, przyznając płycie 4 gwiazdki (na 6 możliwych), druga płyta jest spokojniejsza, mniej w niej wpływów disco czy post punku. Zmiana stylu pozwoliła zespołowi na poświęcenie większej uwagi samym kompozycjom oraz dała możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami wokaliście Silasowi Bjerregaardowi.

Zespół został po raz drugi nominowany do nagrody radiowego Programu III, ale tym razem do głównej nagrody P3 Prisen, otrzymał także nagrodę magazynu "Gaffa" za Przebój Roku ("Trouble Is"), został również zauważony przez jury Danish Music Awards (nominacja dla Innowatora Roku i zwycięstwo w kategorii najlepszego artysty koncertowego w 2011 r.).

Pozytywne przyjęcie albumu w ojczyźnie niewątpliwie zdopingowało wytwórnię Sony do podjęcia próby wylansowania zespołu w Europie – „Ghost Of A Chance” wydany został najpierw w Niemczech i Szwajcarii , a w 2010 r. także w Polsce.

Do promocji grupy za granicą wytypowana została piosenka "Trouble Is", czwarty singiel z albumu (po "After Hours", "Something Or Nothing" i "Holiday”) i wielki przebój w rodzinnej Danii. Wiosną 2010 r. piosenka ta została zremiksowana przez sławnego DJ Tiësto. Ukazały się także remiksy Jokera oraz Russela Lissacka z Bloc Party.

"Trouble Is" spodobał się zarówno publiczności niemieckiej jak i polskiej (w naszym kraju grany był głównie przez stację Eska Rock).

Tournée promujące "Ghost of a Chance" obejmowało takie kraje jak Niemcy, Austria, Szwajcaria i kraje Beneluxu. No i oczywiście, Danię, gdzie Turboweekend po raz drugi wystąpił na festwialu w Roskilde.

W listopadzie 2010 r. pojawił się minialbum "Bound", wydany poza wytwórnią i rozpowszechniany za pomocą strony internetowej grupy.

W lutym 2012 r. zespół podpisał kontrakt z wytwórnią EMI.

Ich trzeci album – Fault Lines ukazał się w Danii 25 czerwca 2012 r., spotykając się z życzliwym przyjęciem zarówno krytyków muzycznych jak i publiczności. Płyta zadebiutowała na pierwszej pozycji listy najlepiej sprzedających się albumów, co świadczy o tym, że grupa cieszy się w rodzinnym kraju autentyczną popularnością.

Wideoklip do pierwszego singla z płyty, piosenki zatytułowanej "On My Side", można obejrzeć tutaj.

Turboweekend kilkakrotnie gościł w naszym kraju. W czerwcu 2011 r. wystąpili na warszawskich Ursynaliach, w listopadzie 2012 r. zagrali na koncercie zorganizowanym z okazji jubileuszu radia Eska Rock a w marcu 2013 r. wzięli udział w katowickich "Odjazdach".

alfabet artystów

 

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Æ

Ø

Å