muzyka nordycka    Dania    M    Murder

Murder

Murder

Murder to duński duet, który tworzą wokalista, keyboardzista, kompozytor i autor tekstów Jacob Bellens i gitarzysta i wokalista Anders Mathiasen.

Obaj muzycy po raz pierwszy pracowali ze sobą w grupie Livstrompet, w skład której oprócz nich wchodzili Peder Bacher i Peter Martin Søhuus. Po wydaniu jednej płyty, zatytułowanej Scandinavian South, Livstrompet przestał istnieć ale współpraca Andersa Mathiasena i Jacoba Bellensa trwała dalej (Peder Bacher pełnił rolę producenta pierwszego albumu Murder).

One Year From Now It's My Birthday ukazał się w 2005 r. nie zwracając większej uwagi. Stylowo płyta ta była bliższa muzyce I Got You On Tape, kolejnemu muzycznemu projektowi Bellensa, niż późniejszym dokonaniom duetu.

Ostatecznie obie formacje odniosły sukces i Bellens równolegle prowadzi dwie bardzo udane kariery wokalisty oraz autora-kompozytora, rozdzielając je jednak stylowo.

Druga płyta Murder, wydana półtora roku później (już po debiutanckim albumie grupy I Got You On Tape) Stockholm Syndrome to album zdecydowanie akustyczny, skoncentrowany na głosie Bellensa i gitarze Mathiasena, łączący folk z elementami country ("Applejuice").

Płyta została bardzo dobrze przyjęta zarówno przez recenzentów jak i publiczność, ale konsekrację przyniósł duetowi trzeci album, wydany w 2010 r. Gospel Of Man. Nie tylko otrzymał doskonałe recenzje, ale pojawił się też (choć na krótko) w zestawieniu najlepiej sprzedających się albumów. Co więcej, "Gospel Of Man" znalazł się się chyba na wszystkich listach najlepszych duńskich albumów 2010 r.

Trzeba przyznać, że album w pełni sobie zasłużył na entuzjastyczne przyjęcie, nie ma na nim słabszych utworów. Wszystkie piosenki zasługują na uwagę, są melodyjne, doskonale zaaranżowane (tym razem oprócz dominującej gitary na płycie można usłyszeć syntezatory, smyczki, flet, perkusję), siłą duetu są również oryginalne, wyrafinowane teksty.

W lutym 2012 r. ukazała się płyta "Enlettered Species", solowy projekt Andersa Mathiasena, posługującego się na tę okazję pseudnionem Vessel.

alfabet artystów

 

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Æ

Ø

Å