muzyka nordycka    Dania    M  

MØ

to duńska wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów.

Karen Marie Ørsted, bo tak brzmi jej prawdziwe nazwisko, urodziła się 13 sierpnia 1988 r. w Odense.

W dzieciństwie wielbicielka Spice Girls, jako nastolatka zainteresowała się punkiem oraz klasykami muzyki indie jak Smashing Pumpkins, Yeah Yeah Yeahs a szczególnie Sonic Youth, obierając sobie za wzór wokalistkę grupy, Kim Gordon.

W 2007 r. Karen Marie wraz z Josefine Struckmann założyły punkowy duet o nazwie Mor. Mor wydał dwa minialbumy: "Fisse I Dit Fjæs" w 2009 r. i "Vanvidstimer" w 2011 r. Oficjalnie przestał istnieć we wrześniu 2012 r.

W tym właśnie roku Karen Marie zaczęła komponować piosenki popowe, nawiązała też współpracę z producentem Ronni Vindahlem.

W styczniu 2013 r. ukazał się jej pierwszy solowy singiel zatytułowany "Glass", dwie kolejne piosenki - "Pilgrim" oraz "Maiden" (jako B-side) wydane zostały w marcu 2013 r. "Pilgrim", lansowany przez P3 - III program duńskiego radia, znalazł się na 11 miejscu duńskiego zestawienia bestsellerowych singli.

Debiutem telewizjnym MØ był występ na ceremonii rozdania nagród P3 Guld Awards.

Po wydaniu jeszcze dwóch singli - "Waste of Time" (w czerwcu 2013 r.) i "XXX 88" w sierpniu 2013 r. przyszła kolej na pierwszy minialbum - Bikini Daze, który ukazał się, acz tylko w formie digitalnej w październiku 2013 r.

Jesienią 2013 r. MØ miała okazję zaprezentować się publiczności brytyjskiej występując w pierwszej części koncertów duetu AlunaGeorge.

W styczniu następnego roku pojawił się jej kolejny singiel - utwór "Don't Wanna Dance", promowany nie tylko w Danii ale również w Wielkiej Brytanii.

W marcu 2014 r. wydany został debiutancki album MØ noszący tytuł No Mythologies to Follow.

Płyta została bardzo życzliwie przyjęta zarówno przez krytyków muzycznych jak i rodzimą publiczność. "No Mythologies to Follow" pojawiła się na drugim miejscu zestawienia bestsellerowych album pozostając na nim przez 26 tygodni.

Album ukazał się także na rynku międzynarodowym. Recenzje generalnie również były pozytywne, choć młoda Dunka nie uniknęła porównań z innymi skandynawskimi piosenkarkami popowymi jak Icona Pop, Tove Lo a szczególnie Lykke Li. Krytyk brytyjskiego dziennika "The Observer" stwierdził, że MØ "pewien brak oryginalności nadrabia wojowniczym zapałem".

W ramach promocji albumu MØ dała serię koncertów w Europie i Stanach Zjednoczonych, wystąpiła także w znanym amerykańskim programie telewizyjnym "Jimmy Kimmel Live!".

Międzynarodowej publiczności MØ jest znana głównie ze współpracy z tak popularnymi postaciami światowej sceny muzycznej jak szwedzki DJ i producent Avicii - była współautorką utworu "Dear Boy" z jego albumu "True" z 2013 r., w nagraniu pełniła również rolę wokalistki, Iggy Azalea (MØ pojawiła się się w utworze "Beg for It") czy amerykański duet Major Lazer. MØ jest współautorką utworów "All My Love" (zaśpiewanym przez Arianę Grande) oraz "Lean On", w którym wokalistką była ona sama. Wydany w marcu 2014 r. "Lean On" odniósł spory sukces i znalazał się w zestawieniach bestsellerowych singli w wielu krajach.

alfabet artystów

 

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Æ

Ø

Å