muzyka nordycka    Dania    M   Mew

Mew

Mew
Mew to duński zespół muzyczny, powstały w 1994 r. w Hellerup (na przedmieściach Kopenhagi). Założycielami grupy byli szkolni koledzy Jonas Bjerre (wokal, gitara), Bo Madsen (gitara), Johan Wohlert (gitara basowa) oraz Silas Utke Graae Jørgensen (perkusja).

Wszyscy pochodzą z miejscowości Hellerup, zamożnego przedmieścia Kopenhagi i wszyscy chodzili do renomowanego liceum Bernadotte w Kopenhadze. Wszyscy pochodzili z zamożnych rodzin i od dzieciństwa byli zachęcani do rozwijania własnych talentów. Jest więc zrozumiałe, że twórczość zespołu w krainę wyobraźni, wewnętrznej podróży. Zawsze chcieli być "najlepszym zespołem świata", nie bojąc sie ryzyka i "rzucania sie na głęoką wodę"..

Wydany własnym nakładem debiutancki album "A Triumph For Man" ukazał się w 1997 r.

Po wydaniu "And The Glass-handed Kites" grupę opuścił Johan Wohlert by wraz ze swoją partnerką, wokalistką Pernille Rosendahl utworzyć duet The Storm. Od tego czasu Mew działa jako trio wzmacniając skład dwoma nieoficjalnymi członkami grupy - keyboardzistą (dr) Nickiem Wattsm (ex-Headswim) i basistą Bastianem Juelem (współpracującym również m.in. ze Swan Lee i Tiną Dickow)

Po odejściu Wohlerta zespół przeżył kryzys, nie było nawet pewne czy pozostali członkowie nie zdecydują się na jego rozwiązanie. Tak się jednak nie stało. Kolejny album Mew ukazał się w sierpniu 2009 r. Jego pełen tytuł brzmi "No More Stories Are Told Today I'm Sorry They Washed Away No More Storiea The World Is Grey I'm Tired Let's Wash Away" (jest to pełen tekst jednego z krótszych utworów na płycie) ale album znany jest jako No More Stories.

W październiku 2010 r. wydana została składanka Eggs Are Funny, zawierajaca 14 piosenek z poprzednich płyt i jedną nową – "Do You Love It?".

W lutym 2012 r. zespół oznajmił, że pracuje nad nowym albumem.

Według członków zespołu największy wpływ na nich miał zespół Genesis - w wersji lat siedemdzesiątych, z Peterem Gabrielem, a ich ulubioną płytą była "The Lamb Lies Down On Brodway". Istotnie można się doszukiwać podobieństw, choćby w sposbie nadawnia tytułów poszczególnym utworów czy efektom wizualnym stoswanym podczas koncertów, do których Mew - dysponujący o wiele mniejszymi środkami niż brytyjskie gwiady - przywiązuje dużą wagę. , nie mówiąc już o dynamicznych i kmpozycjach wyamagających od muzyków duzych umiejętności technicznych.

EP "No More Stories" ukazało się 28 czerwca 2009 r.

alfabet artystów

 

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Æ

Ø

Å