muzyka nordycka    Dania    K   Kashmir

Kashmir

kashmir

Kashmir to duńska grupa muzyczna zaliczana do rocka alternatywnego.

Zespół powstał w 1991 r. we Frederiksbergu a założycielami byli szkolni koledzy Kasper Eistrup, Mads Tunebjerg i Asger Techau. Początkowo grupa grała muzykę blues-rockową i nosiła nazwę Nirvana. Kiedy popularność na świecie zaczął zdobywać amerykański zespół o tej nazwie duńska grupa przemianowała się na "Kashmir", inspirując się słynnym utworem grupy Led Zeppelin.

W 1993 r. Kashmir wziął udział w DM i Rock – konkursie przeznaczonym dla początkujących zespołów rockowych, w którym zajął drugie miejsce, za wkrótce niezwykle popularnym Dizzy Mizz Lizzy. Zespołem zainteresował się producent i właściciel wytwórni płytowej Start Poul Martin Bonde. Kontrakt z wytwórnią Bondego zaowocował wydaniem rok później debiutanckiego albumu grupy zatytułowanego Travelogue.

Drugi album - Cruzential - ukazał się w 1996 r. a trzeci The Good Life w 1999 r. Na płycie tej grupa po raz pierwszy – acz nie ostatni – zmieniła brzmienie przechodząc od znanego z dwóch pierwszych albumów groovecore do soft rocka.

Okazało się to celnym posunięciem.

"The Good Life" otrzymał aż sześć nagród duńskiego przemysłu muzycznego – Danish Music Awards. Samemu zespołowi przypadły cztery: w kategoriach najlepszego zespołu duńskiego, najlepszego duńskiego albumu, najlepszego duńskiego kompozytora i najlepszego albumu rockowego. Dodatkowo album przyniósł nagrodę przeznaczoną dla najlepszego duńskiego producenta Jonowi Schumannowi znanemu jako Joshua, nagrodzony został również wideoklip do piosenki Mom in Love, Daddy in Space.

W 2001 r. do grupy dołączył keyboardzista i gitarzysta szwedzkiego pochodzenia Henrik Lindstrand. Już z jego udziałem nagrany został czwarty album, eksperymentujący z brzmieniem Zitilites, który ukazał się w 2003 r. Tym razem w roli producentów wystąpili członkowie grupy. "Zitilites" zadebiutował od razu na pierwszym miejscu duńskiego zestawienia bestsellerowych albumów pozostajac na nim przez 56 tygodni. Z swój czwarty album grupa otrzymała kilka nagród Danish Music Awards: w kategoriach najlepszego duńskiego zespołu, najlepszego albumu rockowego, wideoklipu - za Rocket Brothers i okładkę albumu.

Producentem kolejnego albumu grupy wydanego w 2005 r. No Balance Palace był Amerykanin Tony Visconti, głównie znany ze współpracy z Davidem Bowie czy zespołami T.Rex i The Moody Blues. Niewątpliwie za jego sprawą w utworze "The Cynic" zaśpiewał David Bowie, a "Black Building", wiersz autorstwa Kaspera Eistrupa, odczytał Lou Reed.

Po długiej, bo aż pięcioletniej przerwie ukazała się płyta Trespassers. Tym razem grupa zaprosiła do współpracy producentów Andy'ego Wallace'a i Johna O'Mahony, a nagrań dokonano w założonym przez Jimiego Hendrixa nowojorskim studio Electric Lady Studios.

Album wydany został w lutym 2010 r., zedebiutował na pierwszym miejscu zestawienia płytowych bestsellerów pozostając w klasyfikacji przez 33 tygodnie.

W listopadzie 2011 r. ukazał się pierwsza składanka zespołu zatytułowana "Katalogue 1991-2011". Oprócz piosenek wybranych z sześciu dotychczas wybranych albumów na płycie znalazło się także kilka utworów dotychczas nigdzie nieopublikowanych.

Ostatnia w dorobku płyta zespołu, E.A.R., ukazała się w marcu 2013 r. Tradycyjnie już pojawiła się na pierwszym miejscu listy najlepiej sprzedających się albumów a pozostała w zestawieniu przez 16 tygodni.

alfabet artystów

 

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Æ

Ø

Å