muzyka nordycka    Dania    J    Jacob Bellens

Jacob Bellens

Jacob Bellens

Jacob Bellens to duński wokalista, keyboardzista, kompozytor i autor tekstów.

Bellens jest liderem zespołu I Got You On Tape a wraz z Andersem Mathiasenem współtworzy duet Murder.

Artysta z powodzeniem prowadzi karierę na kilku frontach. Jak do tej pory z zespołem I Got You On Tape wydał cztery albumy, z duetem Murder - trzy a w 2012 r. ukazała się jego solowa płyta zatytułowana The Daisy Age.

Jacob Bellens urodził się w 1979 r. w miejscowości Nakskov na wyspie Lolland, ale kiedy miał dwa lata rodzina przeprowadziła się do wioski Sneslev w środkowej części Zelandii. Tutaj Jacob spędził dzieciństwo i wiek dorastania a do Kopenhagi, gdzie obecnie mieszka, przeniósł się w wieku 18 lat. Jacob wychowywał się otoczony muzyką albowiem jego ojciec, lekarz z zawodu, był także muzykiem amatorem. Ojciec wcześnie nauczył syna gry na pianinie. Wkrótce gra na pianinie i śpiewanie stały się ulubionymi zajęciami Jacoba; swoje własne piosenki zaczął tworzyć mając 10 - 11 lat.

Jego pierwszym idolem był Elvis Presley, później zainteresował się hip-hopem, po czym przyszła kolej na zespoły indie-rockowe jak Sugar czy My Bloody Valentine. Kończąc szkołę średnią Jacob nie miał wątpliwości, że chce być muzykiem.

Przez kilka lat wykonywał różne dorywcze prace, by w końcu zadebiutować na rynku muzycznym jako członek kwartetu Livstrompet, w skład którego wchodzili także Anders Mathiasen, Peder Bacher i Peter Martin Søhuus. Zespół wydał tylko jedną płytę - Scandinavian South (2004 r.). Po jego rozwiązaniu Bellens i Mathiasen kontynuuowali współpracę w duecie nazwanym Murder. Ich pierwsza płyta, wydana w 2005 r. One Year From Now It's My Birthday przeszła bez echa, przełomem okazała się następna - Stockholm Syndrome. W 2010 r. ukazał się ostatni w dorobku grupy album zatytułowany Gospel Of Man.

Równolegle Jacob Bellens działa w założonej w 2004 r. grupie I Got You On Tape, którą poza nim tworzą Jacob Funch, Jeppe Skovbakke i Rune Kielsgaard. Jak do tej pory zespół wydał cztery płyty (nie licząc zbioru remiksów): I Got You On Tape, 2, Spinning For A Cause oraz Church Of The Real.

Z I Got You On Tape Bellens wystąpił w listopadzie 2011 r. w Polsce na festiwalu Ars Cameralis.

Bellens wpółpracował także z producentem i DJ'em Kasperem Bjørke (m.in utwory "Loose Myself To Jenny", "Deep Is The Breath", "Sunrise", "Young Again") oraz Bjørnem Svinem.

alfabet artystów

 

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Æ

Ø

Å