muzyka nordycka    Dania    E   Efterklang

Efterklang

Efterklang

Efterklang to duński zespół muzyczny.

Duńskie słowo "efterklang" odpowiada polskiemu "pogłos".

Grupa powstała w grudniu 2000 r. w Kopenhadze. Jej pierwszy skład tworzyli Casper Clausen, Mads Brauer, Rasmus Stolberg, Rune Mølgaard - instrumenty klawiszowe oraz Thomas Husmer - perkusja, instrumenty perkusyjne, trąbka.

Skład praktycznie zawsze był wzmacniany kilkoma dodatkowymi muzykami podczas występów na żywo.

Jesienią 2004 r. ukazał się pierwszy album grupy - Tripper. Płyta zebarała bardzo dobre recenzje.

Drugi album Parades wydany został w październiku 2007 r. i również został doskonale przyjęty przez krytyków muzycznych.

W 2007 r. z zespołu wycofał się pianista Rune Mølgaard, nie stracił on jednak całkowicie kontaktu z grupą współuczestnicząc w komponowaniu materiału.

We wrześniu 2009 r. Efterklang oraz Duńska Orkiestra Kameralna wykonali w całości materiał zawarty na płycie "Parades". Koncert został zarejstrowany a wydawnictwo noszące tytuł "Performing Parades" a zawierające oraz płytę oraz DVD ukazało się w październiku tego samego roku.

Również we wrześniu 2009 r. Efterklang podpisał kontrakt płytowy z brytyjską niezależną wytwórnią płytową 4AD.

Trzeci w karierze grupy a pierwszy nagrany dla wytwórni 4AD album Magic Chairs ukazał się w lutym 2010 r. Album otrzymał nagrodę IMPALA przeznaczoną dla najlepszego europejskiego niezależnego albumu.

Ws sierpniu 2010 r. francuski reżyser filmowy Vincent Moon oraz ośmioosobowy, koncertowy, skład Efterklangu spotkali się wyspie u wybrzeży Danii w celu nakręcenia filmu o tek samej dłuści co wydany album. Rezultatem jest film zatytułowany "An Island" (Wyspa).

W 2011 r. zespół opuścił perkusista i trębacz Thomas Husmer. Od tej pory grupa istnieje jako trio - tradycyjnie powiększając się z okazji koncertów.

We wrześniu 2012 r. wydana została czwarta studyjna płyta grupy - Piramida.

Trasa koncertowa "Priamidy" rozpoczęła się koncertem w Operze w Sydney. Część europejska tournée z towarzyszeniem orkiestry i perkusisty Budgie obejmowało kraje skandynawskie, Irlandię, Wielką Brytanię Holandię i Belgię. Od stycznia 2013 r. zespół koncertuje w 6-osobowym składzie. W listopadzie 2013 Efterklang ma wystąpić na trzech koncertach w Polsce.

Aktualnie z grupą podczas koncertów występują: amerykański muzyk Peter Broderick (współpracujący z Efterklangiem od 2007 r.), wokalistka Katinka Fogh Vindelev oraz dwóch perkusistów Tatu Rönkkö i Budgie (dawny członek Souxie and the Banshees).

Trzeba też wspomnieć, że Efterklang przykłada w swojej działalności dużą wagę do jej strony wizualnej.

Okładki płyt "One-Sided LP", "Under Giant Trees", "Parades" oraz wideoklip do piosenki Mirador są dziełem graficzki Nan Na Hvass ze studia projektowego Hvass & Hannibal - prywatnie partnerki życiowej Caspera Clausena. Wideoklipy do muzyki grupy stworzyli m.in. Karim Ghahwagi, Tobias Stretch, Anders Morgenthaler, Carolina Melis i Jeremiah Zagar.

alfabet artystów

 

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Æ

Ø

Å