muzyka nordycka    Dania    C   Carpark North

Carpark North

carpark_north

Carpark North to duński zespół muzyczny zaliczany do gatunku elektro-rocka.

Pochodzące z Aarhus trio tworzą Lau Højen - gitara i wokal, Morten Thorhauge - perkusja oraz Søren Balsner - gitara basowa i syntezatory.

Początki grupy sięgają roku 1996, kiedy to Søren i Lau grali razem w szkolnym zespole "Weeds". Po roku zespół się rozpadł, ale kiedy nieco później, w 1999 r. Lau i Morten zaczęli planować utworzenie grupy elektrorockowej, Lau zaprosił do współpracy dawnego kolegę ze szkoły.

Tym sposobem powstało trio, do dzisiaj trwające w niezmienionym składzie.

Wszyscy trzej od początku wiedzieli jaki rodzaj muzyki chcą grać, zakładali też, że muzyka ma być dla nich życiową karierą, a nie tylko hobby.

Oczywiście wiele początkujących zespołów ma równie ambitne plany, które zazwyczaj w sferze planów pozostają, ale młodym muzykom z Carpark North udało się swoje zamierzenia zrealizować - i to w stosunkowo szybkim czasie.

Trzeba przyznać, że od początku zabrali się poważnie do pracy. Wkrótce po stworzeniu grupy zaczęli startować w konkursach młodych talentów, wygrywając dwa lokalne - Midtjyllands Talentkonkurrence oraz Randers Mesterskabet i Rock oraz zajmując drugie miejsce w ogólnokrajowym DM i Rock.

Wygrane konkursy zapewniły im zainteresowanie lokalnych mediów oraz organizatorów koncertów, a występy przed publicznością pozwoliły na zbudowanie solidnej bazy fanów.

Zasadniczą nagrodę w konkursach stanowił czas w studio nagraniowym. Umożliwiło to zespołowi nagranie pierwszej płyty demo zatytułowanej "Carstereo".

Kolejny wygrany konkurs, tym razem zorganizowany przez duńskie radio publiczne okazał się być przepustką do kariery. Nagrana w radiowym studio piosenka "There's A Place" od razu trafiła na antenę P3 i jak się wkrótce okazało bardzo spodobała się słuchaczom, a z radiowym przebojem na koncie z pewnością łatwiej było zespołowi pertraktować z wytwórniami płytowymi.

W rezultacie latem 2002 r. zespół podpisał kontrakt z lokalnym oddziałem EMI i od razu przystąpił do pracy w studio. Po promocyjnym EP "40 Days" przyszła pora na przygotowanie albumu.

Materiał zarejstrowano pod koniec roku, a do współpracy zaproszony został znany duński producent Joshua (Jon Schumann).

Płyta, zatytułowana Carpark North, ukazała się 10 lutego 2003 r., od razu trafiając na pierwsze miejce listy najlepiej sprzedających się albumów. Świadczy to o tym, że w momencie debiutu zespół, głównie dzięki radiowom przebojom "There's A Place" oraz "Transparent & Glasslike" (pierwszy singiel z płyty) - ale również dzięki prowadzonej od samego początku swego istnienia intensywnej działalności koncertowej - posiadał już solidną bazę fanów.

Debiutancki album przez 32 tygodnie figurował na liście płytowych bestsellerów, rozchodząc się w 46 tysiącach egzemplarzy i tym samym osiagając status platynowej płyty. Entuzjastycznemu przyjęciu przez publiczność towarzyszyły generalnie pozytywne opinie krytyków.

Potwierdzeniem sukcesu było uhonorowanie zespołu kilkoma znaczącymi nagrodami muzycznymi. II Program telewizji duńskiej (TV2) wyróżnił Carpark North nagrodą dla debiutanta roku - podobnie jak magazyn muzyczny "Gaffa" - a III Program Radia uznał piosenkę "Transparent & Glasslike" za przebój roku 2002.

Na początku 2005 r. młodzi muzycy rozpoczęli nagrywanie drugiej płyty, ponownie przy współpracy z Joshuą. Wydany w kwietniu 2005 r. album All Things To All Peoplenie odniósł już takiego sukcesu jak pierwszy, lokując się w pierwszym tygodniu na 4 pozycji listy bestsellerów, a i recenzenci tym razem byli mniej przychylni.

Pierwszy singiel z nowej płyty, zatytułowany "Human", cieszył się umiarkowanym powodzeniem (plasując się na 9 miejscu najlepiej sprzedających się singli i pozostając w zestawieniu przez 4 tygodnie), ale promujący piosenkę wideoklip, nakręcony przez znanego duńskiego realizatora   Martina De Thurah   (Fever Ray, Mew, James Blake) otrzymał kilka wyróżnień, w tym Danish Music Awards dla najlepszego teledysku.

Można więc chyba uznać, że z "próby drugiej płyty" grupa wyszła z honorem.

Rok 2006 przyniósł zespołowi kilka znaczacych zmian. Muzycy zaczęli budować swoje własne studio nagraniowe, opuścili też dotychczasową wytwórnię.

Trzecia płyta powstała we współpracy z Copenhagen Music. Już w trakcie pracy nad nowym albumem do ekipy przyłączył producent i inżynier dźwięku Brian Sperber.

Płyta Grateful ukazała się we wrześniu 2008 r., debiutując na 5 miejscu zestawienia najlepiej sprzedających się płyt i pozostając na nim przez 39 tygodni, długowiecznością nawet przewyższając debiutancki "Carpark North" i osiągając status platynowej płyty. Promująca album piosenka "Shall We Be Grateful" okazała się być kolejnym wielkim przebojem grupy (29 tygodni w klasyfikacji najlepiej sprzedających się singli).

Nowe, nowocześniejsze brzmienie zespołu i bardziej popowe, "taneczne" piosenki najwyraźniej spełniły oczekiwania duńskiej publiczności.

Sukces odniesiony przez "Grateful" przyniósł grupie zainteresowanie przedstawicieli szwedzkiej wytwórni Mr Radar, współpracującej z Sony Music. Nowa ekipa postawiła sobie za cel wypromowanie zespołu na rynku międzynarodowym.

Jako podstawa promocji wydany został album Lost zawierający nowe wersje piosenek wybranych z trzech pierwszych płyt zespołu.

W ramach trasy promocyjnej zespół dwukrotnie pojawił się w Polsce - pierwszy raz w maju 2011 r., jako gość gali Eska Music Awards a drugi w listopadzie tego samego roku, tym razem jako główna gwiazda urodzinowego koncertu radia Eska Rock.

W 2010 r. dla publiczności duńskiej wydana została składanka największych przebojów, zatytułowana Best Days.

Ostatni album w dorobku grupy nosi tytuł Phoenix. Pierwszy singiel z planowanego albumu - "Army Of Open Arms" ukazał się w kwietniu 2013 r., drugi, piosenka zatytułowana "32", w której gościnnie wystąpiła Stine Bramsen, w październiku 2013 r. Wideoklip do "32" można obejrzeć tutaj. Premiera albumu miała miejsce w styczniu 2014 r.

alfabet artystów

 

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Æ

Ø

Å