muzyka nordycka    Dania    A   Agnes Obel

Agnes Obel

Agnes Obel

Agnes Caroline Thaarup Obel to duńska wokalistka, pianistka, kompozytorka i autorka tekstów.

Urodzona 28 października 1980 r. w rodzinie o muzycznych tradycjach, Agnes wcześnie rozpoczęła naukę gry na fortepianie. Jak sama mówi szczególny wpływ na nią jako pianistkę mieli Debussy, Ravel i Eric Satie. Słuchała również muzyki szwedzkiego pianisty Jana Johanssona, znanego ze swych jazzowych adaptacji utworów europejskiej muzyki ludowej.

Jako nastolatka Agnes przez jakoś czas pełniła rolę wokalistki i basistki w zespole rockowym, uczyła się inżynierii dźwięku, później współpracowała z kopenhaską grupą Sohio.

Od 2005 r. Agnes mieszka na stałe w Berlinie, tutaj też zaczęła nagrywać utwory, które złożyły się później na album "Philhamonics". W 2009 r. Agnes umieściła piosenkę „Just So” na swojej stronie Myspace. Piosenką zainteresował się koncern Deutsche Telekom, jej fragment pojawił się w reklamie firmy. Ta niespodziewana promocja niewątpliwie ułatwiła Agnes prowadzenie negocjacji z wytwórniami płytowymi. Ostatecznie podpisała kontrakt z niezależną wytwórnią płytową PIAS (Play It Again Sam), a jej debiutancki album - Philharmonics ukazał się w październiku 2010 r.

Na płytę składa się dwanaście utworów. Jeden z nich, "Close Watch", to cover piosenki "I Keep A Close Watch" Johna Cale'a, pozostałe to kompozycje Agnes - w tym trzy utwory instrumentalne. Jak mówi sama Agnes, zawsze była zainteresowana prostymi, niemal dziecięcymi melodiami.

I takie są właśnie piosenki znajdujące się na albumie - melancholijne, melodyjne ballady, w których wokalistka akompaniuje sobie na fortepianie, zazwyczaj towarzyszy jej również wiolonczela.

Debiutancka płyta duńskiej piosenkarki przyniosła jej popularność i uznanie w wielu krajach europejskich. Największy sukces płyta odniosła w rodzinnej Danii (trzykrotna platynowa płyta), poza tym cieszyła się zainteresowaniem w Holandii, Belgii (złota płyta) oraz we Francji (platynowa płyta).

Potwierdzeniem sukcesu były liczne wyróżnienia, którymi młoda artystka została uhonorowana. Między innymi Agnes otrzymała 5 nagród duńskiego przemysłu muzycznego za rok 2010 (Danish Music Awards), w tym w najbardziej prestiżowych kategoriach najlepszego albumu, debiutanta i artystki roku.

Po koniec 2011 r. Agnes wystąpiła gościnnie na płycie „Funny Looking Angels” Toma Smitha (wokalisty zespołu Editors) i Andy'ego Burrowsa (perkusisty Razorlight i We Are Scientists).

Piosenka – "Smoke & Mirrors" - zamieszczona została jako bonus na wydanej w lutym 2011 r. wersji "de luxe" albumu "Philharmonics".

Drugi album Agnes, zatytułowany Aventine, ukazał się 30 września 2013 r. Pierwszym singlem z płyty była piosenka The Curse.

alfabet artystów

 

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Æ

Ø

Å